5 основних небезпек засмаги

За часів Стародавньої Греції й Стародавнього Риму та ще навіть кілька сотень років тому у Європі представники вищих верств суспільства робили все можливе, щоб уникнути засмаги і зберегти «благородну» білизну шкіри. Думка змінилася приблизно на початку ХХ століття. За легендою, моду на засмагу ввела Коко Шанель, яка випадково засмагла під час морської подорожі і, не розгубившись, заявила, що бліда шкіра хвороблива і некрасива. Поступово засмагу почали сприймати як ознаку краси, сексуальності та фізичного здоров'я. Так з'явилася ціла індустрія засмаги - морські курорти, пляжі, солярії, спеціальна косметика.

А що ж каже про засмагу медицина у ХХІ столітті?

Засмага – це ЗАХИСНА реакція шкіри на дію ультрафіолетового (УФ) випромінювання у вигляді потемніння кольору шкіри через утворення у ній пігменту меланіну. Таким чином, можна зробити логічний висновок, що ЗАХИЩАЄТЬСЯ організм від чогось небезпечного!

УФ-випромінювання у невеликих дозах корисне для людей і вкрай необхідне для вироблення у шкірі вітаміну Д3 (профілактика рахіту, остеопорозу, серцево-судинних захворювань, покращення функції імунної системи, розумової діяльності). Відтак, щоб повністю задовольнити потребу у вітаміні D3, досить перебувати влітку на відкритому сонці по 5–15 хвилин, 2–3 рази на тиждень (залежно від регіону). При цьому необов'язково навіть засмагати повністю усім тілом:поверхні шкіри рук і обличчя цілком достатньо.

Що стосується тривалого перебування на сонці, а отже, засмаги, то користі у цьому шукати не треба.

 • Перша негативна реакція, яка виникає швидше за усі інші та яку відчувала на собі, напевно, більша частина людей – це сонячні опіки різного ступеня: почервоніння, набряк, міхурі та навіть шок.
 • Наступна – фототоксична та фотоалергічна реакція, яка теж проявляється висипами після перших днів перебування під відкритим сонцем. Провокувати їх можуть нанесені на шкіру різноманітні інгредієнти зовнішніх косметичних засобів, парфумів, а також одночасне вживання лікарських засобів (певні антибіотики, антиаритмічні, гормональні препарати, анальгетики, транквілізатори).
 • Тривале перебування на сонці пригнічує імунітет шкіри, викликає руйнівні зміни клітин у ній, сполучної тканини, кровоносних судин, може провокувати виникнення чутливих до сонця захворювань шкіри (червоний вовчак, порфірія, кропив`янка), погіршувати стан хворих на розацеа, акне, призводити до нових рецидивів герпесвірусної інфекції.
 • Віддаленими негативними проявами впливу засмаги є поява забарвлених пігментом ділянок шкіри: веснянок, родимок і дрібних точок. УФ-опромінення пришвидшує старіння шкіри, утворення зморшок та сухої, грубої шкіри.
 • Найнебезпечнішим результатом засмаги є рак шкіри, меланома. Щорічно зростає кількість виявлення меланоми шкіри та смертей саме через засмагу.

Як захистити себе?

 • Кращий спосіб безпечно насолоджуватися сонцем і захищати свою шкіру – використовувати поєднання тіні, одягу і сонцезахисного крему.
 • Ховатися від активного сонця з 10.00 до 17.00!
 • Тінь і одяг для захисту шкіри більш ефективні, ніж сонцезахисний крем..
 • Сонцезахисний крем не слід використовувати для тривалого перебування на сонці. Уникати нанесення сонцезахисної косметики, яка містить оксібензон. Фактор фотозахисту (SPF) повинен становити не менше 15+. Щодвігодини або після купання оновлювати фотозахист.
 • Перед виходом на пляж не варто користуватися одеколоном, духами і звичайними зволожувальними кремами.
 • Дізнаватися про УФ-індекс (рівень випромінювання) перед плануванням відпочинку у тур-операторів чи на сайтах прогнозу погоди.
 • Не відвідувати солярій!

 

Публікацію підготовано за матеріалами лікаря-дерматолога Олени Корчак.

Більше інформації про лікаря та запис на прийом:(067)295-4-000; (095)295-4-000.