А ви фотографуєте свої родимки?

Розрізняють доброякісні та злоякісні новоутвори шкіри. Серед доброякісних захворювань шкіри є такі, які можуть перероджуватися в рак (передракові).

Частота виникнення передракових і ракових захворювань шкіри залежить від багатьох факторів:

1) зовнішні впливи на шкіру сонячної радіації, хімічних речовин, травм та ін.;

2) внутрішні чинники: хвороби шлунково-кишкового тракту, щитоподібної залози.

З метою уточнення характеру захворювання шкіри застосовують методи додаткової діагностики. Це дерматоскопія, цитологічне дослідження і біопсія. Дерматоскопія дає змогу під великим збільшенням розглянути структуру шкірного утвору і поставити правильний діагноз.

Якщо цього недостатньо, то з поверхні шкіри роблять зіскріб і матеріал відправляють у лабораторію, щоб уточнити клітинний склад. У разі сумнівних результатів дерматоскопії, зіскрібів, роблять біопсію тканини, тобто беруть шматочок тканини на дослідження в лабораторії. Найкращим методом є панч-біопсія. При цьому ділянку тканини беруть циліндричним скальпелем. У виділеному матеріалі є всі шари шкіри, що підвищує діагностичну цінність методу і точність дослідження в лабораторії.

Уважність пацієнта до новоутворень шкіри, профілактичні огляди та дослідження сприяють ранній діагностиці злоякісних утворень. Пацієнт повинен помічати зміни в утворах шкіри. Одним із способів такого самоконтролю є кольорова фотографія, зроблена, наприклад, на мобільний телефон. Через місяць роблять нове фото з такої ж відстані. Далі можна самостійно (це зручно) провести дослідження, порівняти колір, форму і розмір (можна прикладати лінієчку) утворення на обох зображеннях. І якщо вони помітно відрізняються, варто проконсультуватися в дерматолога, чи ще краще – в хірурга-онколога.

Підозрілі на рак (перевіряється в лабораторії) утворення видаляють в будь-який час року. З профілактичною, косметичною метою видалення роблять в прохолодні пори року, щоб уникнути небажаного впливу сонця, морської води та ін.

Для видалення утворів шкіри існує кілька методів.

Кріодеструкція – дія холодовим рідким азотом на бородавки, мозолі, папіломи шкіри, теплові методи – лазером і радіохвильовий метод. Інколи необхідно видаляти скальпелем. Питання вибору методу вирішують індивідуально в кожному конкретному випадку.

Всі видалення (крім заморожування) проводять під місцевою анестезією, тобто безболісно. Видалений матеріал відправляють у лабораторію на дослідження, після чого формують остаточний діагноз.

Після видалення великих і глибоких утворів залишаються малопомітні білі рубці шкіри.

О.Мєдвєдєв - лікар-хірург - онколог

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку