Антибіотики при отиті: чи можна обійтися?

Біль у вусі, підвищення температури, головний біль, дратівливість – головні симптоми отиту, що є одним із найпоширеніших захворювань у дитячому віці. За даними Американської академії педіатрії, близько 80% дітей мають досвід, принаймні, одного епізоду інфекції вуха (гострого отиту) ще у дошкільному віці.

Перша допомога при отиті, чим лікувати, чи можна обійтись без антибіотиків?

Коли у дитини болить вухо – це той випадок, коли самолікування може мати дуже серйозні наслідки для здоров’я. Без належної та своєчасної терапії можуть виникнути такі ускладнення:

  • менінгіт;
  • абсцес речовини головного мозку;
  • тромбози тощо.

Аби полегшити біль, можна дати дитині знеболювальний засіб: приміром, ібупрофен або парацетамол перед візитом до ЛОРа або педіатра.

При встановленні діагнозу багато батьків переймаються питанням, чи можна вилікувати отит у дитини без антибіотиків.

Річ у тім, що приблизно у 2/3 випадків причиною отиту у дітей є саме бактеріальна інфекція, а призначення антибактеріальної терапії є необхідним кроком до одужання.

Проте лікар, враховуючи досить часте самоодужання при гострому отиті, може обрати тактику уважного спостереження, яка полягає у призначенні симптоматичного лікування та ретельному моніторуванні стану пацієнта протягом 1–2 діб. При поліпшенні стану дитини симптоматичне лікування продовжують, при відсутності ефекту або погіршенні стану призначають антибіотик.

Варто зауважити, що провідні педіатричні медичні асоціації світу не рекомендують застосовувати тактику уважного спостереження для дітей віком до 6 місяців та при важкому перебігу захворювання.

Ще раз наголошую, що рішення про те, чи можна не приймати антибіотик при болі у вусі, має приймати лікар лише після огляду дитини!

Як можна захистити дитину від гострого отиту?

Серед ефективних методів профілактики повторних епізодів гострого отиту у дітей варто виділити:

  • виключення пасивного паління;
  • проведення планової імунізації проти гемофільної інфекції (вакцина Хіберикс, що також входить до складу комбінованих вакцин) та пневмококу (вакцини Синфлорикс, Превенар 13) – головних збудників бактеріальних отитів у дітей.
Вартість послуг
  • Консультація дитячого оториноларинголога690 грн Записатися