Бартолініт: коли необхідно оперувати?

Бартолініт - це запалення залоз, які розташовані по обидва боки присінку піхви, приблизно на чотири і вісім годин по відношенню до отвору піхви, яке викликається різними інфекційними агентами.

До виникнення бартолініту може призвести:

  • недотримання правил інтимної гігієни,
  • незахищений статевий акт,
  • рецедивуючий вагініт (запалення піхви).

Вивідний проток цієї залози знаходиться між дівочою плівою і малою статевою губою. Він дуже вузький і під час запалення перекривається, і таким чином рідина накопичується всередині залози, поступово формуючи видиме ущільнення різних розмірів - кісту. З прогресуванням запального процесу ущільнення стає різко болючим, набряклим, гарячим. Нерідко доставляючи нестерпний дискомфорт при рухах, загальне підвищення температури тіла, неможливість інтимних стосунків. При приєднанні інфекційного агента кіста перетворюється в абсцес. Діагноз встановлюється під час огляду гінекологом.

Лікування кісти або абсцесу бартолінової залози залежить від розміру і наявності або відсутності симптомів.

▪️ Великі утворення, більше 3 см у діаметрі, підлягають оперативному лікуванню, шляхом розрізу і дренування з бакпосівом гнійного вмісту.

Для попередження рецидиву використовується встановлення Word катетера або процедура марсупіалізації, щоб був постійний відтік вмісту кісти або абсцесу і загоєння вивідної протоки залози.

▪️ Симптомні кісти або абсцеси розміром менше 3 см підлягають розтину без встановлення дренажів.

▪️ Кісти розміром менше 3 см без симптомів залишають під спостереженням, призначається місцева протизапальна терапія.

▪️ Видалення бартолінової залози є остаточним методом лікування кіст і абсцесів. Його використовують після частих рецидивів і неефективності Word катетера або марсупіалізації, або підозрі на злоякісний процес.

Операція проводиться гінекологом, що має досвід таких втручань під загальним знеболенням. 

Вікторія Бароновська, лікар-акушер-гінеколог

 

Для запису на прийом надішліть заявку