Цей проблемний стілець…

Закреп чи ні? Скільки актів дефекації на добу має бутиу дитини грудного віку? До кого звертатися і чи варто самостійно вирішувати цю проблему?

На ці запитання відповідає лікар-педіатр, сімейний лікар Антон Асонов.

– Якою є норма випорожнень у дитини?

– По-перше, варто сказати, що на сьогодні серед педіатрів усього світу немає єдиної думки щодо кратності дефекацій. Пов'язано це, насамперед, з віковими та індивідуальними особливостями, а також із типом вигодовування дитини.

Якщо у дітей від 3-х років нормальна частота дефекаційповинна бути не менше 2-х разів на тиждень, то у дітей до 3-х років (зокрема, першого року) частота випорожнень, як і раніше, варіює у досить широких межах. На сьогодні прийнято вважати, що при штучному вигодовуванні нормальною є частота стільця не більше і не менше одного разу на добу, а при природному вигодовуванні, зокрема, у перші місяці життя дитини вона може становити один раз на декілька днів або збігатися з кількістю годувань. Далі у міру зростання кратність стільця поступово зменшується і до моменту введення прикорму (тобто при досягненні дитиною 6-ти місяців) дефекація відбувається зазвичай 1–2 рази на день.

Тому, коли дитина на грудному вигодовуванні, і випорожнення відбуваються рідше, ніж у дитини ваших знайомих та при цьому вона добре набирає вагу і має нормальне самопочуття, то це може свідчити про добру засвоюваність молока, а не про наявність закрепу.

– Що таке закреп? Як його розпізнати?

– Закреп – це порушення функції кишечника, що виражається у збільшенні інтервалів між актами дефекації порівняно з індивідуальною фізичною нормою або систематичне недостатнє випорожнення кишківника.

Важливим є не тільки частота випорожнень, а й зміна їхньої консистенції (великий діаметр, фрагментований твердий кал), а також болісні відчуття, напруження, плач і занепокоєння.

Якщо у малюка є усі вище перелічені симптоми, тоді варто звернутися до педіатра.

– Як можна допомогти дитині? Чи варто давати ліки або використовувати інші засоби?

– Варто відзначити, що порушення акту дефекації може мати функціональний або органічний характер. Закрепи у дітей здебільшого мають функціональний характер, причиною якого є недостатня кількість рідини у добовому раціоні, раннє або пізнє введення прикорму, нераціональний вибір молочної суміші для вигодовування тощо.

Органічний закреп виникає внаслідок різноманітної патології шлунково-кишкового тракту як вродженої, так і набутої.

Важливо аби лікар встановив причину порушення дефекації, оскільки корекція функціонального закрепу здебільшого потребує тільки режимних моментів без використання лікарських засобів (викладання малюка на живіт перед вигодовуванням, збільшення обсягу рідини, масаж, а у більш старшому віці – перегляд меню дитини, збільшення рухової активності).

Органічний закреп у дитини може потребувати як медикаментозного, так і хірургічного методу лікування.

Бажаю Вам здоров’я!

лікар-педіатр Антон Асонов

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку