Що таке кардіотокографія?

Кардіотокографія (КТГ) – це метод, який використовують для оцінки серцебиття плода водночас з контролем скорочень матки.

Коли проводять

Зазвичай КТГ проводять протягом 3 триместру вагітності, а можна починати від 28 тижнів. Кардіотокографію також виконують під час пологів.

Мета тесту:

  • своєчасно виявити нестачу кисню в крові плода та запобігти можливим ускладненням цього стану;
  • під час вагітності та пологів оцінити адекватність скорочень матки та реакцію серцевої діяльності плода на перейми.

Безпека:

  • КТГ – безболісний та неінвазивний метод;
  • КТГ не має ефекту опромінювання.

Проведення кардіотокографії не потребує спеціальної підготовки. Бажано перед процедурою спорожнити сечовий міхур та не бути голодною.

Як проводять:

  • у зручному для вагітної положенні зазвичай лежачи на боці, інколи сидячи;
  • за допомогою еластичних стрічок на животі фіксують спеціальні датчики, сигнал з яких передається апарату, який записує дані на паперову стрічку;
  • вагітна тримає у руці інший датчик, який за допомогою натискання кнопки на ньому реєструє кожен рух плода.

Якщо під час проведення КТГ дитина спить або поводиться спокійно і не рухається, така кардіотокографія може бути не інформативною. Тому Вам запропонують відпочити, подихати повітрям, з‘їсти щось солоденьке або випити соку і повторити дослідження через деякий час.

Як довго триває КТГ:

  • зазвичай від 10 до 30 хвилин, залежно від ситуації.

КТГ інтерпретується за спеціальною шкалою в балах. Сучасні фетомонітори автоматично обчислюють дані запису та виставляють оцінку. Задовільною є оцінка вище ніж 7 балів. В інших випадках потрібно проводити додаткові обстеження.

Особливе значення проведення КТГ має у жінок з високим ризиком, наприклад, при підвищеному тиску, цукровому діабеті, перинатальних втратах у минулому, багатоплідній вагітності. Однак проведення КТГ як скринінгу (тобто усім вагітним у III триместрі) є дуже корисним методом запобігання ускладнень стану майбутньої дитини, що допомагає своєчасно відреагувати на найменші зміни.

КТГ є обов‘язковою складовою ведення вагітності у Медичному центрі Святої Параскеви та входить у пакет спостереження за вагітністю. Вже від 30–32 тижнів під час кожного візиту вам будуть проводити КТГ, щоб і ви і ваш лікар не хвилювалися за стан малюка.

Допис підготувала лікар-гінеколог, експерт зі спостереження за вагітністю високого ризику Олена Лісовенко

Вартість послуг