Чому важливий огляд молочних залоз гінекологом

На жаль, за останні роки суттєво підвищився рівень захворюваності на рак молочної залози. Екологічні проблеми, значні психологічні та фізичні навантаження жінок, нестача йоду в організмі, пристрасть до алкоголю та паління, генетична схильність, небажання проходити профілактичні огляди у гінеколога («мене нічого не турбує, то навіщо мені обстежуватися») і незначні, початкові зміни у молочних залозах, що «задавнюються», і призводять до розвитку раку молочної залози. Важливо пам’ятати також про те, що сьогодні хвороба молочних залоз значно «помолодшала» – і у групі ризику жінки віком за 25 років, а не за 35–40, як це було раніше. Особливо це стосується жінок, що мешкають у великих містах (мегаполісах).

Завжди рекомендую всім своїм пацієнткам навідуватися до гінеколога один раз на півроку, тому що такі візити дають більше шансів вчасно діагностувати серйозні гінекологічні хвороби та захворювання молочних залоз, щоб у подальшому вберегти себе від розвитку раку.

Гінеколог на первинному огляді в обов’язковому порядку повинен оглядати молочні залози! Бо, якщо до гінеколога жінки ще звертаються з метою профоглядів, або з тими, чи іншими гінекологічними проблемами, то до мамолога звернень набагато менше, а більшість навіть не знає, що існує такий спеціаліст.

Також гінеколог має ретельно зібрати максимум інформації про стан молочних залоз:

– Чи не турбує біль у грудях за тиждень або й більше до початку менструації?

– Який характер болю, чи однаково він турбує в обох молочних залозах і чи зникає з початком менструації?

– Чи не помічала жінка виділень із сосків?

– Чи є неприємні відчуття після нервових перевантажень, стресів або ввечері, коли жінка знімає бюстгальтер?

– Чи проводить пацієнтка сама огляд молочних залоз, і якщо так, як саме вона це робить і коли (у які дні менструального циклу)?

– Чи не помічала пацієнтка появу ущільнень у грудях?

– Чи проходила і коли ультразвукове обстеження молочних залоз або мамографію?

Незалежно від результатів огляду молочних залоз, гінеколог обов’язково повинен рекомендувати більш ретельне обстеження: УЗД молочних залоз або мамографію з наступним оглядом у лікаря-мамолога. Адже під час огляду не завжди можна виявити дрібні кісти у грудях чи, якщо виявлене пухлиноподібне утворення, фіброаденома, кіста, визначитися, що це: доброякісна патологія чи щось більш серйозне.

Мамам дівчаток важливо знати, що у період статевого розвитку, коли відбувається ріст та дозрівання молочних залоз, дитину може турбувати біль у грудях. Тому огляд у гінеколога дівчаткам варто проходити ще у школі, у віці 14–16 років. Оглядаючи молочні залози в такому віці, можна завчасно виявити зміни у грудях (дрібні ущільнення, кісти), що може свідчити про гормональні розлади та проблеми зі щитоподібною залозою. До речі, клінічно захворювання щитоподібної залози не завжди себе проявляють, пацієнтка може навіть не здогадуватися про те, що в неї є аутоімунний тиреоїдит чи вузловий зоб. Тому огляд молочних залоз саме гінекологом під час візиту пацієнтки, навіть зі скаргами на «виділення та дискомфорт у піхві, а так з менструацією у мене все добре і більше нічого не турбує», повинен завжди проводитись.

Часто в період годування жінки звертаються до гінеколога з метою профілактичного огляду (гінекологічного, як правило). Молочні залози треба обовязково оглядати й у цей період. Якщо є необхідність, призначати УЗД молочних залоз та консультацію мамолога.

Крім того, гінеколог має рекомендувати жінкам обов’язково оглядати й пальпувати свої молочні залози у перші 5–8 днів після закінчення менструації, пояснити, як це правильно робити, переконати, що в разі появи підозрілих, навіть дрібних, пухлиноподібних утворів у грудях негайно треба звертатися до мамолога.

Дорогі жінки, нагадую, що нині рак молочної залози добре лікується, якщо він вчасно діагностований. І, навіть, якщо доведеться робити операцію, то є можливість не видаляти повністю молочну залозу, а лише її частинку. Тому ваше вчасне звернення та регулярні профілактичні огляди у гінеколога є дуже важливими.

лікар-акушер-гінеколог Наталія Рудагіна

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку