Дисплазія епітелію шийки матки

Дисплазія епітелію шийки матки є передраковим ураженням шийки матки, яку ще називають цервікальною інтраепітеліальною неоплазією (CIN). На початку це захворювання діагностують на основі цитологічного дослідження, коли цитологи знаходять зміни у клітинах шийки матки. Ці зміни зазвичай пов’язані з інфікуванням вірусом папіломи людини (ВПЛ). Якщо такі зміни виявлено, необхідні також додаткові діагностичні обстеження, зокрема кольпоскопія та біопсія тканини. Тільки таким чином можна підтвердити діагноз.

Зростання ступеня вираження змін CIN свідчить про те, що вони відбуваються у клітинах епітелію шийки матки. Відтак розрізняють три ступені дисплазії шийки матки.

– Легкий ступінь. Дисплазія шийки матки 1-го ступеня (дисплазія І, CIN I) – ураження 1/3 усієї товщини епітелію.

– Середній ступінь. Дисплазія шийки матки 2-го ступеня (дисплазія IІ, CIN 2) – ураження від 1/3 до 2/3 усієї товщини епітелію.

– Важкий ступінь. Дисплазія шийки матки 3-го ступеня (дисплазія ІII, CIN 3) – ураження усього поверхневого епітелію, відсутнє диференціювання на шари. Морфологічно виявляється атиповість клітин та ядер.

При чому CIN 2 та CIN 3 можуть бути справжніми попередниками інвазивного раку. А проблема дисплазії епітелію шийки матки у тому, що вона не має жодних проявів: зазвичай жінку нічого не турбує.

Що ж робити, коли цитологічний висновок дає відхилення від норми?

Перше – не панікувати. Дисплазія епітелію шийки матки є виліковним захворюванням. Більше того, у деяких випадках на початкових стадіях можна обмежитися тільки спостереженням.

Обов’язковим є дообстеження на наявність високоонкогенного вірусу папіломи людини, так зване котестування. Особливо небезпечними вважають два генотипи ВПЛ – 16 та 18, на які припадає до 70% діагнозу рак шийки матки. Дуже рідко при відсутності ВПЛ дисплазія епітелію шийки матки буде прогресувати. Вірним є також зворотній зв'язок – при наявності ВПЛ у великій кількості ймовірність прогресування дисплазії епітелію шийки матки досить значна за відсутності лікування.

Так, наприклад, у віці 21–24 роки є висока вірогідність спонтанного виліковування від первинного інфікування протягом двох років, тому така вікова категорія потребуватиме тільки ретельного спостереження, якщо в результаті гістологічного дослідження буде підтверджено дисплазію легкого ступеня.

Іноді дисплазію шийки матки діагностують при вагітності. У таких випадках, якщо не діагностовано важкий ступінь дисплазії, рекомендовано ретельне обстеження протягом 6-ти місяців після пологів.

Як часто треба проходити обстеження на дисплазію епітелію шийки матки?

Ця процедура залежить від віку жінки, наявності захворювань шийки матки в анамнезі, наявності ВПЛ та якості проведення цитологічних досліджень.

У нашій країні жінкам рекомендовано таке дослідження робити щорічно, а в інших країнах періодичність таких досліджень залежить від віку жінки. Наприклад, у більшості країн таке дослідження у молодих жінок не проводять до 21-го року.

Методів лікування дисплазії епітелію шийки матки насправді багато.

Однак за будь-яких умов основними залишаються такі два правила.

– Перше: правильно обстежити та поставити діагноз, а відтак відібрати пацієнтів, які потребують лікування, і пацієнтів, яким достатньо тільки спостереження.

– Друге: правильно вибрати метод лікування, необхідний конкретному пацієнту, який залежить не тільки від ступеня дисплазії, а й від багатьох інших факторів (наприклад, репродуктивних планів жінки).

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку