Гіпотиреоз у вагітних

Гіпотиреоз – захворювання, для якого характерний знижений рівень гормонів щитовидної залози. Цей орган виробляє такі гормони: тироксин (Т4), трийодтиронін (Т3) і кальцитонін. Зниження рівня гормонів щитовидної залози призводить до порушення функції усіх органів і систем організму, оскільки рецептори до них є у всіх клітинах. Відтак порушуються обмінні процеси, зокрема водно-сольовий, страждає серцево-судинна, нервова, дихальна, видільна, репродуктивна, кістково-суглобова системи та шлунково-кишковий тракт.

Клінічно гіпотиреоз проявляється швидкою втомлюваністю, загальною втомою, сонливістю, сухістю шкіри, випадінням волосся, набряками, схильністю до запорів, зниженням пам'яті, уповільненням мови, відчуттям мерзлякуватості, захриплістю голосу, емоційною лабільністю, порушенням менструального циклу аж до безпліддя тощо. Ці симптоми мають не специфічний характер і часто «маскуються» під іншу патологію чи можуть бути симптомами інших захворювань.

На сьогодні багато жінок в Україні страждає на субклінічний гіпотиреоз (без виражених клінічних проявів), основною причиною якого є дефіцит йоду – субстрату для вироблення тиреоїдних гормонів. За рекомендацією ВООЗ, вагітним і жінкам, які годують груддю, зокрема тим, які проживають у йододефіцитних регіонах, рекомендовано додатковий прийом таблетованих йодовмісних препаратів.

Перші 3–4 місяці вагітності плід функціонує лише завдяки материнському тироксину (Т4), який бере участь у правильному формуванні плоду. За даними проведених досліджень, виявлено, що коефіцієнт інтелекту вищий у дітей, матері яких під час вагітності приймали адекватну дозу замісної терапії гормонів щитовидної залози і мали компенсований гіпотиреоз. Дослідження рівня тиреотропного гормону (ТТГ) рекомендовано при плануванні вагітності або при первинному зверненні до лікаря при вагітності. Якщо у вагітної виявлено гіпотиреоз, то прийом замісної терапії показаний невідкладно. Якщо гіпотиреоз діагностовано до вагітності, то при настанні вагітності доза гормону може бути збільшена у 2 рази з подальшим зниженням дози препарату після пологів.

Жінки з високими титрами антитіл під час вагітності, але з нормальним рівнем ТТГ повинні впродовж тривалого часу спостерігатися після пологів з причини високої ймовірності розвитку післяпологового тиреоїдиту та гіпотиреозу.

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000