Грибок шкіри: причини, діагностика, лікування

Грибок шкіри: причини, діагностика, лікування
Грибкові захворювання шкіри можуть бути поверхневими та глибокими (підшкірними), а також проявом системної грибкової інфекції. На шкірі найчастіше видно саме поверхневі грибкові інфекції, які, як правило, не є серйозними, але викликають дискомфорт і роздратування через свербіж або висип.
Збудниками цих захворювань можуть бути умовно патогенні гриби (Candida, Malassesia), які живуть у нормі на шкірі в усіх людей, але при сприятливих умовах для розвитку викликають хворобу.
До таких умов відносять:
- тепле і вологе середовище;
- пітливість;
- прийом гормональних препаратів;
- цукровий діабет та інші ендокринні захворювання;
- ожиріння;
- авітаміноз;
- недоїдання;
- дефіцит заліза;
- імуносупресивні стани;
- оклюзія зовнішніми косметичними засобами, включно з фотозахисним кремом, маслами;
- облягаючий синтетичний одяг;
- тривале вживання антибактеріальних препаратів.
Основними збудниками є патогенні гриби дерматофіти (епідермофітія, мікроспорія, трихофітія), якими можна заразитися при контакті зі середовищем їхнього проживання (людина, ґрунт, тварина) через заражені частинки шкіри, волосся, нігтів, які залишаються на одязі, гребінці, головному уборі, шкарпетках, взутті, рушниках, у місцях загального користування (спортзали (тренажери й килимки), бані, сауни, басейни, манікюрні салони, перукарні тощо), при контакті зі шерстю домашніх тварин (кішок, собак, морських свинок, кроликів, свиней, коней, великої рогатої худоби), пір'ям птахів, а також при прямому контакті зі землею або, наприклад, ковдрою, яка лежала на землі.
Прояви хвороби на шкірі досить різноманітні, та найчастіше вони з'являються у місцях сильного потовиділення, тертя, у складках шкіри. Це можуть бути рожеві плями з лущенням, вогнища обламаного волосся, мокріння тощо.
Для підтвердження діагнозу необхідно провести лабораторне мікроскопічне дослідження (зішкріб з висипки) і мікробіологічне (посів на живильне середовище) для визначення наявності та виду грибка, можливо, чутливості до протигрибкових препаратів.
Лікування проводять з використанням протигрибкових засобів: зовнішніх – у вигляді спреїв, порошків, кремів, мазей, шампунів і таблетованих системних препаратів, підібраних спеціально з урахуванням лабораторних досліджень.
Лікування слід розпочинати одночасно з дезінфекцію. Головне – правильно вибрати лікарські засоби і не займатися самолікуванням, аби запобігти стійкості до протигрибкових препаратів.
Поради для профілактики і швидшого одужання:
- утримувати уражену ділянку чистою і сухою;
- носити вільний одяг та взуття, що дасть змогу шкірі дихати;
- користуватись лише особистим одягом, рушниками та іншими індивідуальними речами;
- носити чистий одяг щодня, зокрема шкарпетки і нижню білизну;
- після душу або плавання обов'язково ретельно витиратись чистим сухим рушником;
- у загальній роздягальні не ходити босоніж;
- протирати спільні у користуванні поверхні (тренажери або килимки), не контактувати з тваринами, у яких є ознаки грибкової інфекції, наприклад, відсутність шерсті або часті подряпини;
- лікувати супутні захворювання, що сприяють розвитку грибкової інфекції.
Матеріал підготувала лікар-дерматолог Альона Корчак.