Як розпізнати та не пропустити меланому

Меланома – це рак, що розвивається при злоякісній трансформації меланоцитів – клітин шкіри, які виробляють пігмент меланін.

Меланома часто нагадує родимку, а іноді може виникнути з неї. Меланома може бути на будь-яких ділянках тіла, навіть тих, які зазвичай не піддаються впливу сонця, наприклад, під нігтьовою пластиною, на слизових оболонках порожнини рота, носа, статевих органів або у сітківці ока.

Частіше меланома з’являється на неушкодженій шкірі, рідше – на тлі вже наявної родимки.

Найкращим способом виявлення меланоми на ранній стадії є САМООГЛЯД свого тіла з голови до ніг один раз на 1–3 місяці. При огляді можна сфотографувати родинки і порівняти фото під час наступного контролю.

Наводимо інструкцію, як це робити:

  • Встаньте перед дзеркалом у повний зріст при доброму денному освітленні приміщення.
  • Розпочніть зверху і поступово опускайтеся вниз вздовж тіла.
  • Огляд шкіри голови розпочніть з використання щітки або фена, щоб розділити волосся на частини, скориставшись ручним дзеркалом або чиєюсь допомогою.
  • Огляньте обличчя та шию, не забуваючи про вуха та ділянки за ними, а також ніздрі та губи.
  • Обов’язково перевірте верхню та нижню частини рук, їхні передню і задню поверхні, долоні, місця між пальцями, нігті (без лаку), а також пахви.
  • У положенні стоячи огляньте передню і задню поверхню тулуба, використовуючи друге дзеркало; уважно роздивіться шкіру у складках; огляньте сідниці та задні поверхні обох ніг.
  • У сидячому положенні поставте по черзі обидві ноги на стілець. Огляньте передню і бічні поверхні обох ніг від стегна до гомілки, щиколотки, стопи, підошви, пальці та нігті (без лаку), використовуючи ручне дзеркало для дослідження статевих органів. При огляді звертайте увагу на появу нової плями, родимки, веснянки або зміну форми, розміру, кольору наявної родимки (правило АКОРД/АВСDE) та на пляму (родимку), що відрізняється від усіх інших навколо (правило ГИДКОГО КАЧЕНЯТИ).

Правило АКОРД/ABCDE

А/А – асиметрія (проводячи умовну лінію через середину плями бачимо, що одна половина утворення не схожа на іншу);

К/В – край/межа (нерівний, хвилястий, зубчастий, обірваний, розмитий, нечіткий);

О/С – окрас/колір (зміна кольору на темний або світлий, почервоніння; різний колір та відтінок одного кольору на різних ділянках однієї плями);

Р/D – розмір/діаметр (більше ніж 6 мм);

Д/Е – динаміка/еволюція (ріст, зміни форми, кольору, поява свербіжу, утворення скоринок, кровоточивість, потовщення, набряк, біль, виразка, що не загоюється тощо).

Правило ГИДКОГО КАЧЕНЯТИ

Більшість нормальних родимок на тілі схожі, а у меланомі є зміни, що виділяють її від решти. Наявність однієї окремої ознаки ще не свідчить про меланому.

При появі будь-яких змін потрібно звернутись до лікаря для детального професійного огляду.

Матеріал підготувала лікар-дерматолог Альона Корчак.

Вартість послуг