КІСТИ ПЕЧІНКИ ТА НИРОК. ЧИ ВАРТО ПАНІКУВАТИ?

Кісти печінки та нирок – досить часта «знахідка» під час проведення ультразвукового обстеження.

Термін «кіста» означає порожнина, наповнена рідиною: однорідною, прозорою, мутною, кров’янистою та гнійною. За походженням кісти бувають вродженими та набутими. Вроджені кісти пов’язані з особливостями внутрішньоутробного формування органів. Причиною набутих кіст можуть бути запальні процеси або травми.

Найчастіше трапляються не ускладнені кісти невеликих розмірів, які не викликають жодних дискомфортних відчуттів у людини та не порушують функцію органа. Такі кісти не потребують лікування і підлягають динамічному спостереженню, зазвичай один раз на рік.

Кісти великих розмірів (нирок – більше 5-ти см та печінки – більше 10-ти см) можуть викликати суб’єктивні скарги (дискомфорт, ниючий біль) та порушення функції інших важливих, розташованих поруч анатомічних структур (жовчні протоки, крупні судини, сечоводи) при тиску на них.

Так, кіста печінки великих розмірів може викликати порушення відтоку жовчі при тиску на загальну жовчну протоку і, як результат, появу жовтяниці.

Відносно нечасто кісти можуть ускладнюватися крововиливом, інфікуванням з формуванням абсцесу, розривом кісти. Такі випадки мають яскраво виражену клінічну картину (сильний біль, підвищення температури тіла, появу крові в сечі) та потребують термінового, здебільшого, хірургічного лікування.

Окремим видом кіст є паразитарні, що формуються в різних органах при потраплянні паразитів (ехінококові та амебні кісти). Будова паразитарної кісти дещо відрізняється від будови простої, але іноді на ранніх стадіях формування відрізнити кісти тільки за структурними ознаками досить складно. Паразитарні кісти потребують обов’язкового лікування незалежно від розмірів чи інших характеристик.

Певні види недоброякісних пухлин нирок за зовнішнім виглядом можуть бути схожими на кісти. Тому при виявленні кісти лікар може призначити інші додаткові методи обстеження або рекомендувати динамічний нагляд за кістами частіше, ніж зазвичай.

 

Т. В. Колодяжна, лікар УЗД,

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку