Лісові гриби: їсти чи ні?

Осіння пора щедра на стиглі фрукти та овочі, а також це улюблений час для охочих до «тихого полювання» на гриби. Прогулянки лісом, безумовно, є чудовим способом сімейного відпочинку, а от чи варто їсти зібрані «трофеї» дітям та дорослим?

Спробуємо з’ясувати це разом з педіатром, сімейним лікарем Антоном Асоновим.

 

Чи корисно вживати гриби для здоров’я дорослої людини та дітей?

Вважається, що досить багато грибів є корисними. Вони містять велику кількість білку (також містять приблизно 1% вільних амінокислот), багаті на вуглеводи. Гриби містять мінеральні речовини: калій, фосфор, сірку, магній, натрій, кальцій, хлор; вітаміни А (каротин), вітаміни групи В, вітамін С, велику кількість вітаміну D і вітаміну РР. Також до складу грибів входять бета-глюкани, які позитивно впливають на імунну систему людини та володіють протипухлинною активністю.

Проте варто зазначити, що вищезгадані корисні речовини, які містяться у цьому продукті дуже погано засвоюються організмом людини. А щоб отримати позитивний ефект, треба з’їсти велику кількість грибів, що своєю чергою може бути небезпечним для здоров’я.

У чому ж небезпека від вживання грибів?

Незважаючи на унікальний хімічний склад, гриби аж ніяк не можна поставити в один ряд з найбільш корисними і дієтичними продуктами, і причин для цього чимало.

Гриби уповільнюють виділення шлункового соку, внаслідок чого може погіршуватися не тільки перетравлювання самих грибів, але й іншої їжі, спожитої разом з ними. Тому гриби вважають важкою їжею, і навіть здоровим людям не рекомендовано їсти їх часто й у великих кількостях.

Більше ніж 10 років існує заборона на продаж лісових грибів на столичних ринках через невтішну статистику отруєнь. Окрім того, вони переважно «фонять» і можуть містити солі важких металів, а в лабораторіях при ринках перевіряють тільки тепличні гливи та печериці.

Справа в тому, що грибниця являє собою мережу тонких розгалужених ниток, що займають площу, яка вимірюється сотнями квадратних метрів. На цій території відбувається всмоктування різноманітних речовин (в тому числі й шкідливих для людини) з ґрунту, які в подальшому концентруються в плодовому тілі. При цьому накопичення грибами небезпечних речовин не обов’язково пов’язане з поганою екологічною ситуацією. Гриби здатні сприймати ці елементи навіть у вигляді слідів, вбирати їх і зберігати в плодовому тілі, а тому концентрація важких металів та інших шкідливих речовин вище за норму може бути навіть на незабрудненій території.

Вживання таких грибів, залежно від концентрації шкідливих речовин, може призводити як до гострих отруєнь, коли діагноз не викликає сумніву, так і до хронічних, коли людина починає скаржитися на виражену слабкість, періодичну нудоту, головний біль, зниження працездатності. Особливо загрозливі отруєння для дитячого організму.

Хоча не всі гриби харчуються тим, що є в ґрунті, наприклад, опеньки ростуть на деревах і харчуються, розкладаючи деревину, тому в них вміст шкідливих речовин значно нижчий.

 

Кому вживати гриби заборонено?

Про вживання грибів треба забути людям із захворюваннями травної системи, хворобами нирок, а також хворим на подагру. Бувають випадки індивідуальної непереносимості грибів, що виражаються в розладах травлення (важкість у шлунку, здуття, нудота) у здорових людей.

 

То чи варто вживати гриби взагалі?

Гриби – це необов’язковий продукт раціону ні для дітей, ні для дорослих. Вживати дикорослі гриби дуже небезпечно, тим більше давати їх дітям. Альтернативою є гливи та печериці, вирощені в штучних умовах. Вживати в їжу такі гриби можна не раніше ніж з 12–14 років.

Якщо ви все-таки зважилися скуштувати дикорослі гриби, то необхідно дотримуватися правильного способу приготування. Зібрані гриби треба відварити 2–3 рази, зливаючи відвар, оскільки він забирає значну кількість солей важких металів. Варити гриби слід від 15 до 45 хвилин.

педіатр, сімейний лікар Антон Асонов

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку