Міфи про здоров’я малюків (про корисні та шкідливі поради щодо здоров’я малюків)

Шана поколінню наших батьків та бабусь є безмежною. Виростити дитину в умовах відсутності інтернету та достатньої кількості тематичної літератури – це, безумовно, подвиг. Водночас відсутність науково підтвердженої інформації, призначеної для широкого кола людей, породжує різноманітні міфи про те, як «правильно» одягати, годувати, лікувати дитину. Оскільки авторитет старшого є визнаним у наших родинах, то батьки часто стають експертами у вихованні дітей своїх дітей. Молодій сім’ї варто дослухатися до бабусиних порад, проте перевіряти користь від цих настанов, спираючись на досвід педіатричної науки. Про деякі міфи та корисні поради щодо здоров’я дітей йтиметься далі.

Підгузки шкідливі для здоров’я хлопчиків

Неодноразово доводилося чути, що постійне використання підгузків для хлопчиків призводить у майбутньому до безпліддя. Насправді дослідження, які говорять про зниження активності сперматозоїдів у випадку перегріванні калитки, були проведені за участю дорослих чоловіків, які щоденно протягом 30 хв. перебували у воді з температурою 450С. За використання сучасних підгузків температура калитки у хлопчиків підвищується на 0,5–10С. Крім того, сперматозоїди починають утворюватися тільки після 7-річного віку, тож не варто хвилюватися, що, використовуючи підгузки протягом перших років життя, ви можете завдати серйозної шкоди «чоловічому здоров’ю» свого малюка.

Дитина так сильно кричить, що в неї з’явилася пупкова грижа

«Накричати» грижу дитина не в змозі. Проте побачити утворення, особливо коли грижа незначного розміру, можна якраз під час плачу немовляти. Причиною виникнення пупкової грижі є особливості анатомії малюка, її поява обумовлена вродженою слабкістю м’язів передньої черевної стінки. Деякі стани та захворювання у ранньому віці можуть провокувати появу гриж, тому, якщо ви помітили, що пупок у вашої дитини випинає під час крику, плачу, натужування, кашлю, то обов’язково зверніть на це увагу лікаря.

Вдягніть дитину тепліше, бо застудиться

Досить корисна порада, але багато залежить від обставин. Саме по собі переохолодження не може бути причиною розвитку застуди, але посприяти їй, через зниження захисних можливостей організму, може. Проте не варто надмірно одягати дитину, тому що влітку це часто призводить до перегрівання і розвитку теплового удару, а в інші пори року – до того, що малеча спочатку пітніє, а потім переохолоджується під холодним вітром.

Влітку одяг дитини повинен бути із натуральних тканин з перевагою світлих тонів. Перевіряйте на дотик шкіру на шиї малюка: якщо холодна і волога, то дитині жарко. Слідкуйте за тим, аби малеча отримувала достатню кількість рідини. Уникайте прогулянок під прямими сонячними променями, використовуйте головні убори з натуральних тканин світлих кольорів.

У дитини температура, тому її треба закутати, аби вона спітніла, – і жар мине

Насправді батькам варто знати, що розрізняють два варіанти лихоманки: «рожеву» («червону») та «білу».

У випадку «рожевої» лихоманки дитина гаряча на дотик, кінцівки теплі, шкірні покриви червоні. За таких умов малечу не варто закутувати, оскільки це може призвести до ще більшого підвищення температури. Необхідно розкрити дитину, забезпечити доступ свіжого повітря, можна робити обтирання водою кімнатної температури, давати жарознижувальні препарати.

Протилежна картина в разі «білої» гіпертермії: наявний периферичний спазм судин, тому шкіра бліда, «мармурова», суха, кисті та стопи дитини можуть мати синюшний колір; кінцівки холодні; порушується загальний стан дитини: виникає кволість, сонливість (можливе збудження), галюцинації, можуть виникати судоми. Варто якомога швидше проконсультуватися в лікаря, оскільки «біла» лихоманка часто супроводжує тяжкі бактеріальні процеси. У випадку виникнення такої гіпертермії не можна обтирати дитину прохолодною водою чи використовувати інші методи охолодження, тому що це може призвести до подальшого спазму судин та підвищення температури. До огляду лікаря треба розтирати холодні кінцівки та дати дитині жарознижувальні засоби.

Бажаю бути здоровими!

лікар-педіатр Антон Асонов

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку