Міфи про УЗД

Незважаючи на велику увагу, яку приділяють стану щитоподібної залози в наш час, все ще існує багато міфів і непорозумінь щодо структури та функції цього маленького, але дуже важливого органа.

Найчастіше пацієнти звертаються до лікаря УЗД, керуючись наступними переконаннями.

 

Міф № 1. Біль у ділянці передньої поверхні шиї, утруднене ковтання є проявами проблем з щитоподібною залозою

Насправді біль, пов’язаний з проблемами щитоподібної залози, буває нечасто (гострий або підгострий тиреоїдит). Найчастіше біль у ділянці шиї під час ковтання пов’язаний з іншими станами (невралгії, захворювання стравоходу, запалення верхніх дихальних шляхів, інфіковані кісти шиї, запалення лімфовузлів).

 

Міф № 2. Візуально помітне збільшення щитоподібної залози

Огляд та пальпація щитоподібної залози дають суб’єктивне враження про її розміри, які не завжди відповідають дійсності. Це пов’язано з особливостями форми шиї, розвитком підшкірно-жирової клітковини, положенням залози, навичками лікаря. Визначена як збільшена щитоподібна залоза пальпаторно чи під час УЗ-обстеження може мати абсолютно нормальні розміри. Треба зазначити, що незначне збільшення розмірів залози в підлітків і вагітних жінок є фізіологічним явищем – це реакція на зміну гормонального статусу.

 

Міф № 3. Під час проведення УЗД можна оцінити функцію щитоподібної залози

Щоб правильно оцінити функції щитоподібної залози, треба враховувати результати лабораторних досліджень (аналіз крові на гормони, перелік яких визначає лікар в кожному конкретному випадку).

 

Міф 4. За допомогою УЗД можливо визначити доброякісний або злоякісний характер утворення

На жаль, це не зовсім так. Ті самі ультразвукові характеристики утворень у щитоподібній залозі з більшою чи меншою вірогідністю характерні як для доброякісних, так і для злоякісних новоутворень. За сукупністю цих ознак лікар може робити припущення про характер утворення.

З метою виключення злоякісного процесу призначають тонкоголкову аспіраційну пункційну біопсію. Цитологічне дослідження отриманого матеріалу дасть остаточну відповідь про характер утворення.

Пункція щитоподібної залози є абсолютно безпечною для пацієнта та не провокує інтенсивний ріст і розвиток злоякісного процесу.

Не варто створювати міфи та залякувати себе неперевіреною інформацією. У разі виникнення будь-яких питань щодо стану щитоподібної залози звертайтеся до лікарів та пройдіть повне обстеження.

 

Т. В. Колодяжна, лікар УЗД,

А. І. Дуб, лікар-терапевт

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку