Міфи про УЗД

Незважаючи на велику увагу, яку приділяють стану щитоподібної залози в наш час, все ще існує багато міфів і непорозумінь щодо структури та функції цього маленького, але дуже важливого органа.
Найчастіше пацієнти звертаються до лікаря УЗД, керуючись наступними переконаннями.
Міф № 1. Біль у ділянці передньої поверхні шиї, утруднене ковтання є проявами проблем з щитоподібною залозою
Насправді біль, пов’язаний з проблемами щитоподібної залози, буває нечасто (гострий або підгострий тиреоїдит). Найчастіше біль у ділянці шиї під час ковтання пов’язаний з іншими станами (невралгії, захворювання стравоходу, запалення верхніх дихальних шляхів, інфіковані кісти шиї, запалення лімфовузлів).
Міф № 2. Візуально помітне збільшення щитоподібної залози
Огляд та пальпація щитоподібної залози дають суб’єктивне враження про її розміри, які не завжди відповідають дійсності. Це пов’язано з особливостями форми шиї, розвитком підшкірно-жирової клітковини, положенням залози, навичками лікаря. Визначена як збільшена щитоподібна залоза пальпаторно чи під час УЗ-обстеження може мати абсолютно нормальні розміри. Треба зазначити, що незначне збільшення розмірів залози в підлітків і вагітних жінок є фізіологічним явищем – це реакція на зміну гормонального статусу.
Міф № 3. Під час проведення УЗД можна оцінити функцію щитоподібної залози
Щоб правильно оцінити функції щитоподібної залози, треба враховувати результати лабораторних досліджень (аналіз крові на гормони, перелік яких визначає лікар в кожному конкретному випадку).
Міф 4. За допомогою УЗД можливо визначити доброякісний або злоякісний характер утворення
На жаль, це не зовсім так. Ті самі ультразвукові характеристики утворень у щитоподібній залозі з більшою чи меншою вірогідністю характерні як для доброякісних, так і для злоякісних новоутворень. За сукупністю цих ознак лікар може робити припущення про характер утворення.
З метою виключення злоякісного процесу призначають тонкоголкову аспіраційну пункційну біопсію. Цитологічне дослідження отриманого матеріалу дасть остаточну відповідь про характер утворення.
Пункція щитоподібної залози є абсолютно безпечною для пацієнта та не провокує інтенсивний ріст і розвиток злоякісного процесу.
Не варто створювати міфи та залякувати себе неперевіреною інформацією. У разі виникнення будь-яких питань щодо стану щитоподібної залози звертайтеся до лікарів та пройдіть повне обстеження.
Т. В. Колодяжна, лікар УЗД,
А. І. Дуб, лікар-терапевт
Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000