Міфи та реальність про SPF

Літо – у розпалі, та не те слово. Сонце все активніше, температура повітря все вища, а отже, і вища дія ультрафіолетового (УФ) проміння. Важко спрогнозувати активність сонця, та скільки тієї чи іншої миті перебуватимеш під ним. Тому сонцезахисні креми must have кожної аптечки. Але засобів захисту від сонця – величезна кількість, та як же обрати саме той?

Перше, що потрібно з’ясувати, – визначити фототип шкіри. Фототип шкіри – це поняття, яке характеризує рівень чутливості шкіри до сонця.

Таких фототипів є шість.

Тип І – кельтський: дуже світла шкіра, часто з веснянками, у представників натурального блонду та альбіносів. Людям з таким типом заборонено засмагати. Проблема – у критично малій кількості меланоцитів, які надмірне УФ-випромінювання «переводять» у засмагу. Тому, якщо не захищатись від сонця, можна отримати опіки.

Тип ІІ – європейський світлий: шкіра світла, влітку рожево-бежева, може бути з веснянками. Людям з таким типом теж засмагати заборонено, а сонячні промені тільки нашкодять.

Тип ІІІ – європейський темний: шкіра смаглява або

кольору айворі, веснянок немає, волосся русяве або каштанове, очі карі. Засмагати можна, і засмага буде рівномірною, але при короткому часі засмагання та бажано у затінку.

Тип ІV – середземноморський: шкіра смаглява темна, очі карі, волосся чорне. Люди з таким фототипом «не згоряють», але не потрібно нехтувати захисним кремом, враховуючи ймовірність розвитку онкозахворювань.

Тип V – азіатський: темно-коричнева шкіра з жовтуватим відтінком. Представники цього типу шкіри теж «не згоряють».

Тип VІ – африканський: темна шкіра, наближена до чорної. Цей тип шкіри найбільш придатний для засмаги.

Отже, що нижчий фототип шкіри, то вищий ступінь захисту потрібен.

Абревіатура SPF (Sun Protection Factor) у перекладі з англійської означає «фактор захисту від сонця». Його вказують на етикетці сонцезахисних засобів, наприклад: SPF 15; 20; 30. Помилково вважати, що більша цифра означає більший рівень захисту. Збільшення цифри SPF не збільшує захисту прямо пропорційно. Наприклад:

  • SPF 15 блокує 93% UVB-променів;
  • SPF 30 блокує 97% UVB-променів;
  • SPF 50 блокує 98% UVB- променів.

Як бачите, крем з SPF 30 у порівнянні з SPF 15 забезпечує захист лише на 4% більший. Тож ефективніше наносити SPF 30 що дві години та після купання, ніж довіритись SPF 50 без повторного нанесення.

Нумо з'ясуймо, якому ж фототипу шкіри потрібен сонцезахисний крем з SPF.

Типи V та VІ не потребують захисту: матінка природа вже подбала про їхню шкіру.

Фототип шкіри

SPF при сильній сонячній активності (11 – 16 год)

SPF при середній сонячній активності (10 – 11, 16 – 17 год)

SPF при слабкій сонячній активності

(8 – 10;

17 – 18 год)

І

30

20

15

ІІ

25-30

15-20

6-8

ІІІ

20-25

15

6-8

ІV

15

6-8

6


Косметологи попереджають: надмірне перебування на сонці та засмага – це травматизація шкіри внаслідок передозування ультрафіолетом, що може призвести до старіння шкіри, появи зморшок, пігментних плям та втрати тургору шкіри. Щоб залишатися здоровими та красивими, краще відмовитися від нав'язаної моди на засмаглу шкіру.

Публікацію підготовано за матеріалами сімейного лікаря Віталіни Олещенко.

Більше інформації про лікаря та запис на прийом:

(067)295-4-000; (095)295-4-000.