Надмірна сухість шкіри в дітей

Сухість шкіри – відома в педіатричній практиці, поширена проблема у дитячому віці, яка викликає тривогу у батьків. Чому вона виникає, як запобігти її виникненню і чи потрібно звернутись до лікаря - педіатра, коли ви помітили, що у вашої дитини суха шкіра? Поговоримо про ксероз – медичний термін на позначення надмірно сухої шкіри, що виникає внаслідок зниження вологи у верхньому (роговому) шарі епідермісу.

Відомо, що головною функцією шкіри дитини є бар’єрна, завдяки якій різноманітні патогенні чинники не потрапляють до дитячого організму, а рідина та інші необхідні для організму речовини залишаються всередині. У новонароджених і дітей раннього віку ця функція недосконала і формується поступово, в міру росту організму протягом перших двох років життя.

Педіатри знають, що епідерміс немовлят тонший, ніж у дорослих, і складається з більш дрібних клітин, тому у дітей більша черезшкірна втрата води, легше відбувається всмоктування хімічних речовин, підвищена травматичність шкіри. Це призводить до того, що виникнення ксерозу у них під дією різноманітних факторів відбувається частіше, швидше і супроводжується більш вираженими наслідками порівняно з дорослими.

Чим загрожує ксероз для здоров’я дитини?

Сухість шкіри в педіатричній практиці є одним із факторів ризику розвитку алергічного запалення, оскільки при порушенні функції епідермального бар’єра підвищується сприйнятливість до алергенів, а також бактерій і вірусів. У зв’язку з цим педіатри рахують догляд за шкірою новонароджених і дітей раннього віку необхідною, а не просто косметичною і гігієнічною процедурою. Зокрема для дітей раннього віку лікарі - педіатри дуже не рекомендують використовувати звичайне мило, яке може бути додатковим подразнювальним фактором і збільшувати сухість дитячої шкіри. Не рекомендовані також в педіатрії і пом’якшувальні креми, що містять ланолін, вазелін, оскільки вони можуть призводити до подразнення шкіри і комедоногенного ефекту (закупорювати та забруднювати шкірні пори).

Які засоби догляду за шкірою малечі доцільно використовувати?

За думкою педіатрів усі зволожувальні та пом’якшувальні засоби, які наносяться на шкіру дитини, мають бути подібними за складом і концентрацією до фізіологічних ліпідів здорової шкіри, мати високий профіль безпеки і бути гіпоалергенними. Таким вимогам відповідають сучасні емолієнти – спеціальні засоби для догляду за шкірою, які за наявності води або без неї утворюють на поверхні шкіри мікроемульсію, пом’якшують, відновлюють і живлять особливо уразливий верхній шар шкіри (наприклад, для дітей педіатри можуть рекомендувати «Топікрем», «Емоліум», «Ексіпіал» та ін.).

Як правильно застосовувати емолієнти?

Пом’якшувальні емульсії-емолієнти для ванни лікар педіатр часто призначає у складі комплексного лікування атопічного дерматиту та при ксерозі. Занурення у воду з емульсією для купання на 10–20 хвилин є ефективним та зручним доглядом за шкірою. Пом’якшувальний крем-емолієнт у педіатрії застосовують протягом дня, щоб підтримувати зволоження шкіри та захистити від подальшого висушування, проявів свербежу та подразнення. Завжди використовуйте крем-емолієнт після ванни або душу. Обов’язково привчайте вашу дитину самостійно застосовувати крем після купання в басейні або приймання душу в школі, оскільки хімічно оброблена вода порушує природний баланс шкіри та зменшує рівень власних ліпідів. Наносити креми-емолієнти потрібно часто та в достатній кількості. І тоді послуги лікаря - педіатра вам ніколи не знадобляться.

 

Будьте здорові!

лікар педіатр Антон Асонов

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку