Небезпека ротавірусу для немовляти

«Замість того, щоб відпочивати на морі, лікували дитину у інфекційній лікарні від гострої кишкової інфекції!», – ділиться враженнями від поїздки мама під час чергового планового візиту дитини до педіатра. Або: «У групі дитячого садочку батьки скаржаться на те, що у дітей блювота, діарея, температура, і тепер у нас ці ж симптоми. Деяких дітей забрала швидка. Що робити?». Та бувають і сумніші історії…

Поговоримо про гострі кишкові інфекції, спричинені ротавірусом, адже вони є найпоширенішою причиною гострої діареї у дітей молодшого віку у цілому світі (близько 95% малюків до досягнення 5-ти річного віку хворіють на ротавірусну інфекцію).


Де і як дитина може заразитись ротавірусом?
Найчастіше зараження відбувається водним шляхом: під час купання у водоймах, забруднених каналізаційними викидами або неналежним чином дезінфікованих басейнах, після споживання або приготування їжі з використанням неякісної води.


Оскільки ротавірус має високу стійкість у навколишньому середовищі, а виділення вірусу з фекаліями у осіб, що захворіли, розпочинається ще до появи симптомів і продовжується після одужання, то речі, якими користувалась дитина (іграшки, горщики, ліжко), є небезпечними для навколишніх.


Які симптоми захворювання?
Для ротавірусної інфекції характерний раптовий початок із появи діареї, блювоти, болю у животі, підвищення температури тіла, на початкових етапах хвороби можливі ознаки респіраторного захворювання. Тривалість захворювання – від 3–5 днів до кількох тижнів.
Чим небезпечний ротавірус для дітей молодшого віку?
Головна небезпека – зневоднення, що виникає внаслідок втрати організмом дитини рідини під час діареї, блювоти, високої температури. Відсутність адекватної терапії у важких випадках може призвести до летальних наслідків. 
Тому при появі симптомів гострої кишкової інфекції варто обов’язково звернутись до лікаря. До моменту огляду можна використовувати спеціальні глюкозо-сольові розчини, солодкий компот, узвар, морс. Рідину варто давати невеликими порціями: 5–10–15 мл через кожні 10–15 хвилин.


Яким чином можна запобігти зараженню?

  • Головним є дотримання правил особистої гігієни: миття рук з милом, використання антисептиків.
  • Важливим є періодичне миття та дезінфекція іграшок, якими бавиться дитина.
  • Використовуйте для пиття або приготування їжі тільки перевірену воду. 
  • Для профілактики ротавірусної інфекції є вакцина, яку застосовують дітям віком 6–24 тижні. Для надійного захисту щеплення необхідно зробити 2 рази з мінімальним інтервалом 4 тижні. Тож запитайте у свого педіатра про можливість вакцинації Вашої дитини від ротавірусної інфекції!

Антон Асонов, лікар-педіатр, сімейний лікар