Обстеження після COVID-19

Оптимальні терміни подальшого обстеження для пацієнтів, які одужали від гострого COVID-19, невідомі та залежать від низки факторів, включаючи тяжкість гострого захворювання, поточну симптоматику, вік пацієнта, фактори ризику важких захворювань, супутню патологію.

  • Практично здорові молоді пацієнти з легкою формою захворювання після одужання не потребують додаткового обстеження та консультації лікарів.
  • Пацієнтам похилого віку або пацієнтам зі супутніми захворюваннями (наприклад, гіпертонією, діабетом) та з гострим захворюванням легкого та середнього ступеня тяжкості, але без необхідності госпіталізації, ми, як правило, призначаємо дистанційну консультацію або особистий візит до лікаря приблизно через три тижні після початку захворювання.
  • Для пацієнтів з гострою хворобою COVID-19, які потребували госпіталізації, рекомендовано консультацію терапевта протягом одного тижня, але не пізніше двох-трьох тижнів після виписки з лікарні.

Ми використовуємо також телемедичне консультування для можливості раннього звернення.

  • Усіх пацієнтів зі стійкими симптомами, зокрема тих, що мають мультисистемні скарги або симптоми, що тривають понад 12 тижнів, ми скеровуємо на обстеження до профільних спеціалістів.

Візуалізація органів грудної клітки

  • Візуалізація грудної клітки: потреба у візуалізації грудної клітки визначається попередніми змінами, отриманими під час хвороби, а також наявними симптомами.
  • Пацієнтам, які не мали візуалізації органів грудної клітки (рентгенографія, комп’ютерна томографія (КТ) під час хвороби та у яких відсутні поточні серцево-легеневі симптоми, додатково проводити візуалізацію органів грудної клітки не потрібно.
  • Усім пацієнтам, у яких був легеневий інфільтрат або інші зміни, виявлені при рентгенографії чи КТ органів грудної клітки під час COVID-19, а також пацієнтам з новими симптомами або погіршенням стану рекомендовано провести повторно рентгенографію або КТ органів грудної клітки для виявлення причин.

Тип візуалізації

Для більшості пацієнтів достатньо рентгенографії грудної клітки. Однак, якщо виявлені зміни на рентгенограмі органів грудної клітки у пацієнтів під час гострого захворювання пов’язані з іншою патологією, рекомендовано проведення КТ грудної клітки. Наприклад, ми отримуємо контрастну КТ грудної клітки при підозрі на злоякісне новоутворення або КТ грудної клітки для пацієнтів з підозрою на інтерстиціальне захворювання легень (ІЗЛ) через важке ураження легень (наприклад, гострий респіраторний дистрес-синдром [ARDS]).

Коли проводять контрольне обстеження

У пацієнтів, які одужують від COVID-19, ми очікуємо, що ураження легень (тобто помутніння «матове скло», консолідація, потовщення міждольової плеври) зникнуть через два–чотири тижні, але для повного відновлення може знадобитися 12 тижнів або довше . Таким чином, доцільно проводити рентгенографію грудної клітки не раніше ніж через 12 тижнів після виписки, щоб забезпечити повне розрішення процесу в легенях.

Пацієнтам, які мають стійкі рентгенологічні відхилення, через 12 тижнів рекомендована консультація пульмонолога. Зміни в легенях можуть зберігатися на КТ грудної клітки протягом шести місяців і довше у 50 % госпіталізованих пацієнтів, навіть у тих, хто переніс хворобу в легкій формі.

Деяким пацієнтам може знадобитися більш рання візуалізація, включаючи пацієнтів з погіршенням або новими респіраторними симптомами, пацієнтів з підозрою на альтернативну або ускладнену патологію (наприклад, злоякісне новоутворення, інтерстиціальне захворювання легень, тромбоемболію легеневої артерії).

Пацієнтам з незрозумілими серцево-легеневими симптомами та/або низькою сатурацією, незважаючи на нормальну рентгенографію грудної клітки, рекомендовано виключити венозну тромбоемболію за допомогою відповідної КТ-легеневої ангіографії.

Задишка

Задишка, пов’язана з пневмонією COVID-19, швидше за все, зменшуватиметься поступово, але може мати затяжний перебіг, зокрема у тих, хто мав більш серйозне ураження легень.

Обстеження пацієнтів зі серцевими симптомами

  • Пацієнтам з будь-якими періодичними або стійкими серцево-легеневими симптомами, включаючи серцебиття, слабкість або втому, рекомендовано електрокардіограму (ЕКГ).
  • Пацієнтам зі стійкими серцевими симптомами, зокрема, серцебиттям або порушенням серцевого ритму, незважаючи на нормальну ЕКГ, проводимо холтерівське моніторування.
  • Не проводимо регулярно трансторакальну ехокардіографію (ТТЕхоКГ), УЗД серця пацієнтам після COVID-19. Однак при підозрі на міокардит або пацієнтам зі задишкою та іншими ознаками й симптомами, що свідчать про серцеве захворювання, ЕхоКГ призначаємо.

Клінічна користь магнітно-резонансної томографії серця (МРТ) для виявлення доказів міокардиту, який не був клінічно підтвердженим під час гострої фази COVID-19, залишається суперечливою.

Пацієнтам з підозрою на міокардит рекомендовано консультацію кардіолога для подальшого обстеження та лікування.

Неврологічні ускладнення

Пацієнтам з неврологічними ускладненнями після COVID-19 необхідно звернутися до невролога. Наприклад, пацієнтам зі скаргами на незрозумілу м’язову слабкість або сенсорними скаргами доцільна оцінка стану за допомогою електроміографії або досліджень нервової провідності. Ці питання обговорюються окремо з кожним пацієнтом.

Окрім того, пацієнти, які перенесли COVID-19, повідомляють про проблеми з концентрацією та пам’яттю (іншими словами, «туман у мозку»). Їм проводять скринінг когнітивних порушень (які можуть бути незначними) з використанням спеціальних тестів.

Порушення коагуляції

Багато пацієнтів з COVID-19 відзначають гіперкоагуляцію під час хвороби, а у деяких розвиваються венозні та артеріальні тромбози, зокрема у тих, хто мав середньоважкий або важкий перебіг. Пацієнтам, які приймають антикоагулянти, рекомендовано контроль коагулограми, кількості тромбоцитів, креатиніну.

Тривалість гіперкоагуляції при COVID-19 невідома. Більшості пацієнтам, що одужали від гострого COVID-19, яким призначали антикоагулянти лише враховуючи зміни в аналізах крові без ознак тромбозу та які не мають рекомендацій щодо постійного прийому антикоагулянтів, рекомендовано припинити їх прийом після виписки з лікарні.

Показання до тромбопрофілактики після виписки такі ж, як і для пацієнтів, які приймають їх з інших причин.

Нюхові/смакові симптоми

У пацієнтів, які зазнали втрати або зниження нюху або смаку при гострому перебігу COVID-19, ми запитуємо про ступінь залишкових порушень та зміну апетиту. Втрата ваги може бути значною для деяких пацієнтів після важкого перебігу хвороби з багатьох причин, що може спричинити погіршення смаку та нюху.

Ендокринна система

Під час гострої хвороби COVID-19 пацієнти з цукровим діабетом можуть стати інсулінозалежними або потребувати перегляду дози інсуліну. Лікар переглядає схеми лікування діабетиків та оцінює здатність пацієнта вводити інсулін (за необхідності) та контролювати рівень цукру в крові. Важливо контролювати показники глюкози крові під час та після COVID-19 для своєчасного виявлення їхнього підвищення.

Система травлення

Постійні симптоми нудоти та діареї COVID-19 можуть повільно зникати після гострої інфекції. Однак для пацієнтів з новими або прогресуючими симптомами або симптомами, які не усуваються, слід розглянути альтернативний діагноз – діарею, асоційовану з антибіотиками, або ентероколіт, асоційований з clostridium difficile, зокрема у пацієнтів, які приймали антибіотики.

Втрата ваги через гостру хворобу часто має багато факторів, зокрема недоїдання, втрату апетиту, порушення функції ковтання, смаку та запаху. Ми рекомендуємо пацієнтам споживати їжу невеликими порціями, 3–4 рази на день та страви з легким засвоєнням. Для пацієнтів зі серйозною втратою ваги та постійними проблемами з апетитом доцільна консультація щодо харчування.

Психологічні та емоційні проблеми

Сімейний лікар (терапевт, психіатр, невролог) оцінює симптоми тривоги та депресії через безпосереднє опитування пацієнта, включаючи оцінку настрою, тривоги, почуття ізоляції та рівня стресу. Ми також намагаємося визначити, чи можуть психологічні та емоційні симптоми бути вторинними порівняно з фізичними симптомами чи соціальним оточенням пацієнта.

Ми використовуємо скринінгові анкети, в тому числі шкалу тривоги й депресії (HADS) для оцінки тривожності й депресії та шкалу впливу подій для оцінки посттравматичного стресового розладу (ПТСР).

Для тих, хто має тривогу та депресію легкого та середнього ступеня, лікування може проводити лікар первинної медичної допомоги залежно від обставин та свого досвіду. Для пацієнтів з важкою тривогою та депресією рекомендовано обстеження у психіатра.

Дерматологічні проблеми

Ми запитуємо у пацієнта про алопецію(випадіння волосся, облисіння) та ураження шкіри, зокрема будь-які залишкові ефекти від COVID, некротичні ураження шкіри, пролежні. Ми оглядаємо всі уражені ділянки, оцінюємо процеси загоєння та наявність вторинної інфекції. Консультація дерматолога щодо догляду за ранами може бути корисною.

Безсоння

Порушення сну після гострого COVID-19 є загальним явищем, і ми завжди запитуємо пацієнтів про якість та тривалість сну. Усі пацієнти з безсонням отримують консультації щодо гігієни сну, техніки релаксації, медикаментозної корекції.

Якість життя

Ми оцінюємо пацієнтів на предмет загального самопочуття та якості життя, пов’язаної зі здоров’ям, і використовуємо це для відстеження відновлення від COVID-19 у динаміці.

Вартість послуг