Гострий бронхіт

Гострий бронхіт — це запальне захворювання, при якому має місце запальне ураження нижніх дихальних шляхів (бронхів). У дітей таке захворювання в більшості випадків носить вірусний характер, а його збудниками є вірус грипу або аденовіруси. Лише в рідкісних випадках бронхіт у дитини викликаний бактеріями, в тому числі пневмококами або стрептококами.

Симптоми гострого бронхіту у дітей

За своїми першими проявами бронхіт майже не відрізняється від більшості простудних захворювань. До типових симптомів хвороби належать:

  • помірне підвищення температури тіла (вище 38 градусів вона підвищується нечасто);
  • озноб;
  • загальні ознаки інтоксикації організму: дитина втрачає апетит, скаржиться на головний біль і слабкість;
  • сухий кашель.

Тривалість захворювання, як правило, не перевищує 7-14 днів. Довше хворіють діти, у яких є й інші супутні хвороби, такі як синусит або тонзиліт.

Небезпеки й ускладнення бронхіту в дитини

Гострий бронхіт у дітей може протікати в обструктивній формі. У цьому випадку підвищується ризик такого ускладнення, як напад бронхообструкції. Через набряк і рясне виділення мокротиння може статися спазм мускулатури бронхів і порушення їх прохідності. При обструктивному гострому бронхіті може знадобитися невідкладна медична допомога.

До типових проявів цього захворювання належать:

  • свист або інший виражений шум під час видиху;
  • важке дихання дитини (задишка);
  • нападоподібний кашель, який може доходити до блювоти.

Якщо гострий бронхіт у дитини не проходить на тлі лікування, то педіатр може призначити додаткові діагностичні дослідження (в тому числі, рентген грудної клітки), щоб виключити різні ускладнення, наприклад, пневмонію (запалення легенів).

Діагностика та лікування гострого бронхіту в дітей

Досвідчений педіатр, за допомогою фонендоскопа, може почути хрипи у дитини, які є характерною особливістю бронхіту. Для виявлення причин (збудника) хвороби можуть бути призначені лабораторні тести. При цьому в більшості випадків гострий бронхіт у дітей має саме вірусний характер, і з урахуванням цього й підбирається тактика лікування.

Як правило, педіатр призначає симптоматичну терапію, а саме:

  • для зниження температури (вище 38-38.5 градусів) використовуються жарознижуючі засоби;
  • для поліпшення відходження мокроти часто можна обмежитися частим питтям;
  • також важливо підтримувати оптимальний мікроклімат в дитячій кімнаті, використовувати зволожувач, регулярно робити провітрювання.

Для простого (неускладненого) бронхіту цього, як правило, досить.

У малюків до року гострий бронхіт може протікати складніше. Це пов'язано з характерними анатомічними особливостями їх органів дихання: дихальні шляхи вже більш вузькі, вища ймовірність сильного набряку та надмірного утворення слизу. Відповідно, й увага педіатра до пацієнтів такого віку має бути підвищеною, що дозволить уникнути ускладнень і інших ризиків.

Вартість послуг