Перша цукерка. Чи можна дитині взагалі не давати солодкого?

Без солодкого може прожити будь-хто, і не важливо: маленька це або доросла людина. Солодке - не життєво необхідний елемент в щоденному раціоні. Однак в ласощах і інших більш здорових продуктах міститься універсальне джерело енергії - вуглеводи, а вони потрібні для нормального росту і розвитку малюків.

Чому ми не підсолоджуємо каші на першому році життя?

Педіатри вважають, що на першому році життя немає жодної необхідності додавати звичайний цукор в раціон дітей. У цей період вони отримують вуглеводи з материнського молока, після шести місяців - з фруктового пюре, каш, компоту, соку і т.д.

Батьки хибно думають, що якщо дитина 1-2 рази відмовився від певного продукту, то варто підсолодити їжу - і все буде добре. Лікарі педіатри в такому випадку радять запропонувати йому щось інше. Діти ж - не роботи, в них просто може не бути настрою на певний продукт, як у дорослого, ми ж теж сьогодні хочемо їсти одне, завтра - інше.

Якщо батьки почнуть додатково підсолоджувати їжу, то сформують певний смак у малюка. Він почне відмовлятися і від інших прісних продуктів, вимагатиме тільки солодку кашу, кефір і т. д. Овочі може взагалі не сприймати. У батьків виникне проблема: чим його годувати ?! До того ж педіатри стверджують, що це може викликати ожиріння дитини.

Весь час годувати дітей цукром (солодкими вуглеводами) - погано. Велика кількість глюкози в організмі вимагає значного вироблення інсуліну на її засвоєння. Постійна стимуляція вироблення інсуліну - перший крок до проблем з ендокринною системою і, як результат, підвищення ризику розвитку цукрового діабету і ожиріння дитини.

Чим замінити цукор?

Фрукти - чудовий замінник цукру. Не дарма основа більшості фруктових пюре - яблуко. Воно саме по собі - солодке. Насправді фруктоза в чистому вигляді навіть більш солодка на смак, ніж глюкоза.

Якщо немовля взагалі відмовляється від кисломолочних продуктів, наприклад, від кефіру, немає необхідності додавати цукор. Педіатри радять замінювати його фруктовим пюре. Така їжа - початок шляху до схуднення дитини з надмірною вагою.

Коли дитину можна знайомити з солодощами?

Раціон солодких продуктів можемо розширювати на 2-3-му роках життя. Однак це не обов'язково повинні бути цукерки промислового виробництва, робимо це за рахунок фруктів. Фруктоза має менше негативний вплив на організм і не вимагає великої кількості інсуліну для засвоєння. Її метаболізм зосереджений в печінці, без участі підшлункової залози.

У цей період педіатри дозволяють споживати 30-50 г цукру в день. Однак це не кількість шоколаду або ще якихось ласощів. 30-50 г - кількість цукру, що міститься в різних продуктах харчування, які вони споживають протягом всього дня.

Кому можна їсти солодке?

Якщо говоримо про шоколад, то, по-перше, його можна тим, у яких немає алергії на какао. Якщо дитина десь і колись отримує невелику кількість шоколаду в чистому вигляді, бажано молочного, з низьким вмістом какао - це не проблема. А ось батончики, цукерки з наповнювачами, що містять багато консервантів, барвників і жирів, лікарі педіатри дуже не радять давати.

По-друге, солодке не зашкодить активним дітям, які часто перебувають на свіжому повітрі. Якщо ж для малюка в його житті рух - не головне, він емоційно більш спокійний, любить тихі гри, то споживання солодощів може призвести до надмірної ваги і ожиріння дітей. Лікарі педіатри говорять, що малюк просто не буде встигати переробляти всю накопичену енергію. В результаті, через кілька років постане питання вже про схуднення дитини.

Як стежити за гігієною зубів?

Після того, як дитина з'їла щось солодке, бажано дати їй запити водою. Частинки цукерок, шоколаду, фруктів не повинні залишатися в ротовій порожнині, інакше це призведе до карієсу. Найчастіше карієс розвивається вночі, в зимовий період, коли в будинку сухе і тепле повітря. Тому уникайте вживання солодкого на ніч, чистите малюкові зуби і зволожує повітря.

Що робити з родичами, які годують дітей солодким?

Поясніть дідусям і бабусям, що їхні онуки не потребують кілограмів солодощів. Дайте почитати їм спеціалізовану літературу. Якщо ж вони якимось чином хочуть заохотити малюків, нехай подарують скейт, ролики або щось інше, що буде стимулювати до рухливих ігор і стане прекрасною профілактикою ожиріння. А ось після активного відпочинку можна і солодкого.

Антон Асонов, лікар-педіатр

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку