Післяпологовий період. Чому виникає біль?

Про те, якими болючими є жіночі пологи, говорять багато. Але про те, що відбувається в організмі породіллі після народження дитини, зазвичай мовчать.


Сьогодні поговоримо про один із симптомів післяпологового періоду – БІЛЬ.


Коли і чому можуть виникати больові відчуття і як себе поводити?

БІЛЬ у ділянці зовнішніх статевих органів та промежини
Дискомфорт та неприємні відчуття у статевих органах породіллі можуть бути пов’язані зі швами на промежині та піхві, які було накладено після пологів (розриви, епізіотомія). Вони можуть доставляти багато незручностей: від болю до вимушеного положення тіла, коли лікар рекомендує певний час сидіти лише на одній сідниці або взагалі на деякий час виключити сидяче положення. Але, коли немає запалення, цей біль та дискомфорт протягом 7–10 днів минають самостійно. Якщо ж біль не припиняється, а навіть посилюється, слід звернутися до лікаря для своєчасного виключення місцевого запального процесу.

БІЛЬ у животі
Під час вагітності матка значно збільшується. Так, одразу після пологів маса матки може становити 1000 г, а вже до кінця післяпологового періоду – 50–70 г. Тобто, одразу після пологів матка поступово починає зменшуватися шляхом скорочення м’язових волокон. Саме ці скорочення викликають больові відчуття внизу живота. Після повторних пологів матка скорочується болісніше ніж після перших. Цей біль посилюється під час годування груддю через те, що немовля стимулює сосок, в результаті чого підвищується рівень гормону окситоцину, що сприяє скороченню матки. Такі болі є абсолютно нормальними і лікування не потребують.

БІЛЬ: загострення геморою
Геморой зазвичай розвивається на 3–5 добу після пологів. До цього часу жінку вже виписали з пологового стаціонару, немає можливості отримати консультацію фахівця, тому часто вона не знає, що робити. Наперед визначити, чи з’явиться геморой саме у вас, дуже складно, якщо його не було до пологів. Тому при перших проявах геморою не слід затягувати з використанням свічок на рослинній основі, які мають протизапальний та знеболювальний ефект. Окрім того, варто слідкувати за харчуванням і не зловживати твердою їжею. Якщо стан протягом тижня не покращується, то треба звернутися до лікаря.

Пам’ятка
Жінці необхідно терміново звернутися до пологового будинку або до фахівців при появі таких симптомів:

  • підвищення температури тіла до 37,5 °С та вище;
  • набряклість грудей і поява в них ущільнень;
  • характерні виділення, їхній запах та колір. У нормі виділення повинні пройти протягом 42 днів, поступово зменшуючись;
  • пульсуючі болі або гнійні виділення у шві, що розійшовся. Стан швів обов’язково потрібно показати лікарю через місяць після виписки з пологового будинку;
  • нетримання сечі, що довго не минає. У нормі воно повинно минути ще у пологовому будинку.

Людмила Шаст, лікар акушер-гінеколог