Вагінальний дисбіоз

Біоценоз флори в піхві доволі різноманітний. Однак більшу частину нормальної мікрофлори піхви складають лактобактерії – їхня частка становить від 80 до 95%. Також в нормі в піхві перебувають різні коки (Enterococcus, Staphylococcus, Streptococcus), фусобактеріі, мікоплазма хомініс, клостридія та інші мікроорганізми.
Табл. 1 Склад нормальної флори піхви жінки репродуктивного віку
У різні періоди життя жінки флора може зазнавати деяких кількісних і якісних змін. Так, у дівчаток, до початку статевого життя, переважають біфідо-, а не лактобактерії. А ось в менопаузі кількість лактобактерій стрімко зменшується внаслідок різкого зниження синтезу гормону естрогену, що і призводить до одного з провідних симптомів жінок в менопаузі – сухості в піхві.
Досить непростий період для вагінальної флори – вагітність, особливо з огляду на те, що застосування багатьох препаратів в такому стані є неможливим.
Зміна кількісного співвідношення нормальних «мешканців» піхви веде до патологічного стану, який називають дисбіозом піхви. Цей термін відображає порушення флори в піхві. Слід диференціювати поняття вагінального дисбіозу і бактеріального вагінозу. Бактеріальний вагіноз – це порушення мікрофлори піхви, асоційоване винятково з ростом мікроорганізму Gardnerella vaginalis.
Багато пацієнток називають будь-яке порушення мікробіоценозу піхви «молочницею». Це абсолютно неправильно. Гадаю, що, коли кажуть «молочниця», то мають на увазі порушення мікрофлори, пов'язане з ростом мікроорганізму Candida. Цей стан називається вагінальний кандидоз. А от молочниця – це професія жінки, у якої ви зазвичай купуєте молоко. Як бачите, вагінальний кандидоз – це тільки один з багатьох варіантів порушення флори.
Найбільш часті симптоми, які свідчать про порушення флори в піхві:
– зміна рясності виділень з піхви;
– неприємний запах виділень з піхви;
– дискомфорт у піхві, в тому числі під час статевого акту;
– свербіж і печіння в піхві;
– свербіж і печіння зовнішніх статевих органів;
– сухість зовнішніх статевих органів.
Що ж призводить до того, що флора в піхві порушується?
На перше місце я б з упевненістю поставила стрес. Саме він виснажує резерви організму і призводить до зниження імунної відповіді. Флора в піхві дуже чутлива до таких змін, тому реагує на них досить швидко. Часом, якщо пацієнтка перебуває в стані хронічного стресу, впоратися з дисбіозом піхви дуже складно, особливо це стосується бактеріального вагінозу.
Також до причин вагінального дисбіозу можна віднести:
– неконтрольоване використання щоденних і гігієнічних прокладок, тампонів;
– використання ароматизованого мила і гелю для душу як засобів для підмивання;
– трусики «Стрінги»;
– нового статевого партнера;
– часті зміни статевих партнерів;
– інфекції, що передаються статевим шляхом (Chlamydia trachomatis, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma genitalium, Neisseria gonorrhoeae);
– вірус папіломи людини;
– ендометріоз;
– вагітність і лактацію;
– менопаузу і перименопаузу.
Це найпоширеніші причини порушення флори в піхві, однак є низка індивідуальних причин, які найчастіше може визначити лише сама пацієнтка.
Лікування дисбіозу піхви не завжди буває простим і однозначним. Як правило, воно складається з двох етапів. На першому – відбувається придушення росту умовно-патогенних мікроорганізмів. Це може здійснюватися як місцевими препаратами (вагінальні свічки або таблетки), так і системно (таблетки для перорального застосування), або ж обидва види лікування застосовують одночасно. Після лікування пацієнтка повторно здає аналіз виділень на флору – і лікар приймає рішення: потрібний другий етап – відновлення флори (вагінальні таблетки, що містять лактобактерії) – чи флора відновилася самостійно. Упродовж усього періоду лікування пацієнтка не повинна жити статевим життям.
Важливий момент – лікування статевого партнера не потрібне, оскільки порушення флори статевим шляхом не передається! Таке лікування проводять тільки в разі виявлення інфекцій, які передаються статевим шляхом!
Треба також пам’ятати: що довше ви затягуєте з візитом до лікаря, то складніше і довше буде відбуватися корекція флори.
Самолікування, як правило, призводить до вироблення стійкості мікроорганізмів до лікарських засобів і тоді ситуація стає важко вирішуваною.
Ставтеся до себе з любов’ю і будьте здорові!
Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000