Поствакцинальні реакції

Поствакцинальні – це реакції, які виникають внаслідок проведеної імунізації. Здебільшого вони минають самостійно і жодної загрози здоров’ю дитини не становлять. Поствакцинальні реакції організму пов’язані з механізмом дії певних вакцин, і залежно від типу вакцини вони різні.

Звісно, при вакцинуванні дитини хочеться, щоб імунізація минула без будь-яких реакцій. Однак вони можуть виникати і тут важливо, щоб батьки були проінформовані про типи реакцій та відсутність жодної небезпеки для здоров’я.

А тепер детальніше про реакції:

  • реакція у місці ін’єкції може виникати при застосуванні будь-якої вакцини;
  • найчастіші реакції на вакцинацію – місцеві: почервоніння, біль та дифузний набряк у місці введення препарату;
  • загальні незначні реакції: гарячка, збудження, нездужання, діарея, головний біль можуть спостерігатися після будь-якої вакцини, але частота реакцій різна і залежить від типу вакцини.

Сучасні комбіновані вакцини дають змогу на 95% зменшити кількість антигенів, які вводять під час імунізації, що знижує частоту несприятливих ефектів. Наприклад, вакцина з ацелюлярним (безклітинним) кашлюковим компонентом (АКДП) зменшила кількість випадків гарячки вище ніж 38°С, яка виникала у багатьох дітей, що дуже лякало батьків.

У разі застосування живих вакцин (наприклад, проти кору, краснухи, паротиту) можуть розвиватися деякі легкі симптоми інфекцій: на 5–15 добу після вакцинації може виникнути гарячка або транзиторний висип (зазвичай на 7–10 день після щеплення), а також збільшитися регіонарний лімфатичний вузол.

Будь-яка вакцина, як і будь-який препарат, може зумовити тяжку алергічну реакцію, але найбільший ризик виникнення одразу після вакцинації, тому дитина після імунізації перебуває під наглядом медичного персоналу протягом 30 хв.

Моніторинг після впровадження вакцини свідчить, що більшість станів, які спостерігаються після вакцинації, лише збігаються за часом з імунізацією, тому, якщо у дитини виникли певні реакції, краще проконсультуватися з лікарем щодо її стану й не «списувати» одразу на реакцію після вакцинації, а з’ясувати більш детально.

На виникнення поствакцинальних реакцій впливають багато факторів: тип вакцини, як введено вакцину, як її зберігали, індивідуальна реакція організму. Жоден лікар не зможе гарантувати на 100% відсутність реакцій, але більшість вакцин переносяться дуже добре, і батьки, які проводять імунізацію згідно з графіком щеплень про це знають, тому й цікавляться рекомендованими вакцинами, яких немає у Національному календарі щеплень.

У суспільстві ще досить високий рівень недовіри і побоювання щодо вакцинації, але сучасні вакцини ефективні, безпечні й надійні. Та поки що нічого кращого для профілактики інфекційних хвороб людство не вигадало.

Допис підготувала дитячий лікар Ольга Ткачук.

Вартість послуг