«Про клімакс можна забути, якщо не терпіти» - гінеколог

В житті жінки є кілька важливих періодів: дитинство, підлітковий вік, репродуктивний період і наостанок − менопауза. Роками складалася думка, і жінки звикли до неї, що важке протікання клімаксу (менопаузи) не лікується, і часто сприймають це як вирок. 

Зазвичай вони кажуть: «Так було у моєї мами, так було у моєї бабусі − і я повинна мовчати. Вважають, що патологічний клімакс не потрібно лікувати, його треба перетерпіти: полежати і випити пігулочку, і живуть у такому стані іноді роками. Насправді неприємних проявів клімаксу можна позбутися, якщо його не терпіти.

 

Чому з’являються прояви патологічного клімаксу

Дуже часто важке протікання клімаксу у жінки – наслідок того, що протягом життя вона займалася навчанням, кар’єрою, дітьми, чоловіком, сім’єю і зовсім забувала про себе. Як правило, раніше у таких жінок були болючі місячні, порушення менструального циклу, передменструальний синдром тощо. На обстеження та лікування бракувало часу, грошей, бажання.

І ось настав момент, коли діти виросли, кар’єру зроблено, а життя стає неможливим через нестерпні прояви саме його − отого «невідомого, невиліковного, про який нікому не скажеш» − клімаксу.

Клімакс з яскраво вираженими симптомами приходить раптово та невчасно: підвищена пітливість, озноб, подразливість, роздратованість чи забудькуватість, суха шкіра та швидка поява зморшок і т.д. – все це часто є наслідком запущеного гормонального дисбалансу в організмі.

 

Старість винятково в нас в голові 

Менопауза має три періоди: пременопауза, менопауза і постменопауза.

Період пременопаузи починається, коли ми ще почуваємося зовсім молодими і часто не відчуваємо змін. Поступово починає знижуватися кількість жіночих статевих гормонів − і це може тривати від 2 до 6 років. В цей час у жінки, частіше після 40 років, відбувається все менше і менше овуляцій, дещо змінюється тривалість та періодичність менструацій, іноді порушується їх циклічність.

Менопауза – діагноз, який частіше ставлять ретроспективно, після того, як у жінки протягом 12 місяців не було менструацій. У цей період в організмі вже значно знижується кількість жіночих статевих гормонів – естрогенів. Приєднуються такі симптоми, як зниження лібідо, сухість у статевих органах, неприємні відчуття під час сексу, нетримання сечі.

Потім настає період постменопаузи. Секреція естрогенів мізерна. Саме в цей час відбуваються зміни в серцево-судинній системі, різко знижується вміст кальцію в організмі, що призводить до частих переломів і поганого зростання кісток. Тоді кажуть: «Ну все, прийшла старість».

Я категорично проти використання слова «старість», вона винятково в нас голові. І часто це наслідок недбалого ставлення до себе та свого здоров’я.

 

Про замісну гормональну терапію

Якщо клімакс виснажує, змучує, заважає жити, його треба не замовчувати, а лікувати. Золоте правило лікування патологічного клімаксу – замісна гормональна терапія. Якщо вона кваліфіковано підібрана – це гарантія гарного результату та відсутності ускладнень.

Не треба боятися гормонів. Сучасні гормональні препарати – це низько дозовані ліки і, як правило, рідко дають ускладнення. Але за умови, що їх призначив лікар, а не порадила подруга чи сусідка, мовляв «я так чула».

Якщо ваш організм не в змозі самостійно збалансувати кількість гормонів, то йому потрібна допомога. Не купуйте гормональні препарати, не проконсультувавшись у гінеколога! Кожна людина індивідуальна. Для призначення замісної гормональної терапії є певні покази та протипокази. Одні препарати призначають при пременопаузі, інші – лише в менопаузі. Ще інші можна застосовувати лише прооперованим пацієнтками.

Якщо в аптеці попросити щось від клімаксу, то ви, швидше за все, не зможете підібрати собі правильний медикамент. І замість того, щоб вилікувати патологічний клімакс, можете викликати такі ускладнення, з якими потім складно боротися, і навіть рак матки.

Лікування менопаузи без гормонів

Лікувати клімакс без гормонів – реально. Часто лікарі призначають фітопрепарати. Іноді вони діють як самостійні ліки, іноді в комплексі із замісною гормональною терапією. Їхня дія не така активна і сильна, але якщо їх застосовувати постійно, вони досить часто допомагають позбутися набридливих проявів менопаузи. Таку терапію часто призначають жінкам, у яких є категоричні протипокази до призначення гормональної терапії.

Невеликих проявів клімаксу можна позбутися, інколи, і без медикаментів взагалі, але для цього треба змінити спосіб життя. По-перше, відрегулювати свою вагу (зазвичай з клімаксом жінки починають гладшати). Відмовтеся від тістечок і солодощів, додайте у раціон більше овочів, фруктів, білків.

По-друге, варто збільшити фізичну активність: зарядка, біг, шейпінг, вечірні прогулянки, плавання чи будь що з того, що вам до вподоби. Ці процедури не лише допоможуть лікуванню клімаксу, а й сприятимуть покращенню загального стану, зовнішнього вигляду. Додадуть впевненості у собі.

По-третє, більше приділяйте собі уваги. Варто згадати, що ви любите робити по-справжньому, про що ви мріяли і на що завжди не вистачало часу. Подивіться фільм, перегляд якого так довго відкладати, або, якщо вам подобається в’язати, поверніться до цього; підіть у гори, займіться танцями тощо. Живіть активно! Зробіть собі невеличкий психоемоційний вибух. Позитивні емоції також лікують прояви клімаксу.

Клімакс не треба терпіти, його можна і необхідно лікувати. Тоді за нього можна забути. Будьте здорові, активні та щасливі! А ми вам завжди готові допомогти.

Людмила Шаст, лікар-акушер-гінеколог вищої категорії

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку