Щасливе батьківство, або як народити здорового малюка

У житті кожної пари настає момент, коли чоловік і дружина вирішують, що готові стати батьками. Але хотілося б, щоб цей момент був свідомим та продуманим, адже кожен з нас мріє мати здорове дитя. Також важливе усвідомлення того, що в майбутньої дитини є і тато, і мама, які однаково відповідають за її здоров’я, а тому разом повинні готуватися до зачаття, вагітності та пологів. І період підготовки має бути тривалим, не менше ніж 3–4 місяці, а ще краще рік. Здорові мама й тато – здорове дитя! Ось що має стати рушійним моментом у підготовці до нового вашого етапу життя.

 

Підготовка майбутньої мами

Збалансовані фізичні навантаження

Нині ми маємо багато можливостей, щоб підтримувати себе в гарній фізичній формі, і це дуже добре! Але в період підготовки до вагітності слід збалансувати рівень фізичного навантаження. І йдеться не лише про піднімання вантажів, а й про надактивні силові види спорту, такі як боротьба, бокс, бодібілдинг тощо. Але й постійне лежання на диванні перед телевізором також не додасть здоров’я. Тому рекомендовано займатися плаванням, йогою, фітнесом, бігом, спортивною ходьбою, тенісом, а, можливо, й танцями. Тобто такими видами активної діяльності, які укріплюють організм, а водночас і більш м’яко діють на наше тіло, розслабляють його та дають позитивні емоції.

 

Правильно спланований день

Правильно організований режим дня допоможе вам збалансувати періоди навантаження з періодами відпочинку, що важливо для нормального функціонування організму. Привчіть себе вчасно лягати спати (приблизно о 22.00 год.) і вставати (не пізніше ніж о 9.00 год. ранку). Це забезпечить повноцінний відпочинок для організму, врегулює вашу нервову систему.

 

Культура харчування

Правильне харчування – запорука здоров’я кожної людини. А особливо це важливо для жінки, яка планує вагітність, для вагітної та для мами в період лактації. Тому подбайте, щоб ваша їжа була різноманітною, а страви – корисними. Знизивши кількість вживання глюкози (тістечка, солодощі) і наповнивши раціон білком, клітковиною, кальцієм, ви забезпечите організм усім необхідним, а поєднавши це з фізичною активністю, досягнете зниження ваги. Не зловживайте кавою, газованими та алкогольними напоями.

 

Профілактичні огляди

Що треба зробити усім жінкам, які планують вагітність? Насамперед почніть зі звичайного профілактичного огляду, що допоможе виявити проблеми, про які ви, можливо, і не здогадувалися. Це і флюрографія, і УЗД щитоподібної та молочних залоз, загальний аналіз крові та сечі, визначення рівня цукру у крові. І навпаки, якщо у вас є які-небудь хронічні захворювання (наприклад, цукровий діабет, гіпертонія, варикоз, проблеми з серцем, щитоподібною залозою), обов’язково скажіть про це своєму гінекологові, щоб мати можливість вчасно відреагувати або навіть запобігти негативним проявам цих захворювань під час вагітності та пологів і не дати їм зашкодили вам та вашій дитині. І ні в якому разі не займайтеся самолікування – це досить небезпечно та може призвести до ускладнень чи негативних наслідків.

 

Стоматолог – не ворог

З одного боку більшість з нас має проблеми із зубами, а з іншого – сама вагітність негативно впливає на стан зубів. Тому краще заздалегідь подбати про здоров’я зубів. Якщо у вас є карієс і дірки в зубах, то це може стати причиною хронічного запального процесу в організмі вагітної та зашкодити вашому малюкові.

 

Готуємося до здорового зачаття. Чоловіки, ви з нами?! 

Важливо, щоб у плануванні дитини та підготовці до зачаття чоловік та дружина були союзниками, оскільки від нього не менше залежить те, як буде розвиватися плід і наскільки здоровою згодом народиться дитина. Тому є правила, обов’язкові для пари.

 

Шкідливим звичкам – ні!

Якщо ви прийняли рішення про вагітність, то з моменту початку підготовки до зачаття і протягом усього періоду грудного годування жінка повинна забути про всі шкідливі звички, передусім паління та вживання алкоголю. Необхідно подбати про обмеження шкідливого впливу на організм різних фізичних та хімічних чинників, особливо якщо ви працюєте на шкідливому виробництві, менше перебувати за комп’ютером. Чоловікові також варто дотримуватися цих правил до моменту зачаття, але не пізніше ніж за три місяці до нього.

 

Сауна, лазня, гаряча ванна – це добре, але не тепер!

Можливо це і приємні фактори, але для організму жінки та чоловіка, які готуються до зачаття, вони шкідливі. У ситуації з чоловіком високі температури впливають на якість сперматозоїдів.

 

Інфекції навколо нас

Навіть, якщо вас не турбують ніякі неприємні симптоми, обов’язково здайте аналізи на інфекції, що передаються статевим шляхом, оскільки вони можуть стати, з одного боку, причиною безпліддя або неможливості виносити дитину, а з іншого – ще й дуже негативно впливають на внутрішньоутробний розвиток плоду. Якщо інфекція виявиться, треба буде пройти лікування. І це необхідно зробити ще до вагітності.

 

Поповніть організм фолієвою кислотою

Це дуже важливо для нормального розвитку плоду. Приймати її жінці треба з моменту, коли вона вирішили вагітніти, регулярно – аж до 14-го тижня вагітності, чоловікові – до моменту, коли відбудеться зачаття. Щоб організм достатньо наситився фолієвою кислотою, бажано почати вживати її за 3–6 місяців до настання вагітності.

 

Відмініть контрацепцію

Це треба зробити, якщо ви виконали попередні пункти. Тобто настав час скасувати всі методи контрацепції, якими ви з чоловіком користуєтеся. І нехай ваш малюк буде здоровим!

Людмила Шаст, лікар-акушер-гінеколог вищої категорії

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку