«Щастя – розвіювати сумніви пацієнта»

Тетяна Колодяжна займається ультразвуковою діагностикою вже понад 25 років. Вона провела тисячі УЗД обстежень, не раз її професійна діагностика рятувала або продовжувала життя пацієнтам. Коли Тетяна говорить про свою роботу, її очі світяться, а голос стає дуже ніжним та лагідним. Сказати, що УЗД для Тетяни – це просто професія, – замало і неправильно, вона живе цим, щодня вчиться сама і навчає своїх пацієнтів.

Тетяно, у чому магія ультразвукової діагностики?

Люблю свою роботу за непередбачуваність ситуації. Щоразу, коли починаю УЗД огляд пацієнта, не знаю, з чим зустрінуся цього разу: зі стандартною ситуацією або складним випадком. Успіх лікування залежить від результатів моєї роботи. Люблю, коли за допомогою ультразвуку мені вдається розвіяти якісь страхи або сумніви пацієнта. Зараз дуже багато інформації в інтернеті, по радіо, по телевізору. Люди її чують, «приміряють» на себе, не завжди правильно трактують, а для діагностики потрібен лікар. Щастя для мене – бачити як до пацієнта повертається спокій та радість життя.

Що про УЗД думають пацієнти? Ви відчуваєте з ними зв’язок?

До нас на УЗД дуже часто приходять обстежуватися молоді пари перед плануванням вагітності. Це досить розумний хід. Жінка хоче виключити якісь проблеми для того, щоб вони не заявили про себе під час вагітності. Значна частина обстежень ультразвуковою діагностикою взагалі не потребує ніякої особливої підготовки від пацієнтів. Ця процедура – улюблена для них, тому що досить інформативна. Можна дізнатися про наявність чи відсутність структурних змін в органах, які ми обстежуємо. Діагностика абсолютно безболісна і не шкідлива для організму. Не викликає ніяких неприємних відчуттів. Тим паче, в нашій клініці ми працюємо на сучасних апаратах світового лідера з виробництва УЗД апаратури Toshiba. Це апарати експертного класу, які дозволяють проводити усі можливі УЗД обстеження: від нирок до серця, судин і суглобів.

Що змінилося за 25 років в ультразвукових обстеженнях?

Ультразвук залишився ультразвуком, проте багато чого змінилося і додалося. Не можна порівнювати ту інформацію, ту якість і чіткість зображення, яку ми отримували 25 років тому і сьогодні. За цей час з’явилося дуже багато можливостей, наприклад, нині ми можемо обстежувати судини. Можемо поміряти швидкість кровотоку в судинах, на серці і т. д.

Чи можна за допомогою УЗД виявити будь-які проблеми в організмі?

Іноді пацієнта щось турбує, а під час проведення ультразвукової діагностики

ми абсолютно нічого не знаходимо. Це нормальна ситуація. Це не говорить про те, що проблеми немає, вона є. Проте, вона знаходиться або в якомусь іншому органі, який ми не бачимо на УЗД, наприклад, у кишківнику, шлунку, які ми не можемо оцінити коректно через їхню загазованість, або це якась функціональна проблема. Таким чином, ми виключаємо якісь великі проблеми: пухлини, наявність каменів, виражені запальні захворювання.

Наскільки важко озвучувати пацієнтові поганий діагноз?

Якщо діагноз серйозний, то це дуже неприємна ситуація для мене як для лікаря. Неприємно нести людині погану звістку. Намагаюся робити це максимально м’яко, коректно. Дозувати негативну інформацію, щоб пацієнт звик до думки, що проблема існує, але її можна вирішити – це наша робота. Пояснюю пацієнтові, що є проблема, нею треба займатися і йти далі до спеціалістів.

Чи може вчасна ультразвукова діагностика врятувати людині життя?

Неприємно, коли на обсстеження приходять жінки із пухлинами молочних залоз, які видимі оком і які добре прощупуються руками. Одна з пацієнток казала мені, що вже сама як 2 роки прощупувала пухлину на грудях і нікуди не зверталася. Дуже сумно, а поведінка мені не зовсім зрозуміла, тим паче, що ми живемо у столиці, де є безліч можливостей для обстеження, вчасного та ефективного лікування.

Рекомендую раз на рік або раз на два роки проходити ультразвукові обстеження щитоподібної та молочної залоз, органів черевної порожнини та малого тазу жінкам та чоловікам. Якщо такої внутрішньої психологічної настанови немає, то в будь-якому разі, коли виникають будь-які симптоми: болі, дискомфорт, розлади органів, які з періодичністю повторюються, треба звернутися до лікаря. Це може врятувати і подовжити життя.

Онкологічні проблеми виявлені і вирішені на ранніх стадіях можуть продовжити життя людині або зберегти його. Пацієнт забуде про них до старості. Поява того ж каміння в жовчному міхурі часто призводить до хірургічних втручань з видаленням міхура. Проте, якщо цим проблемам запобігти, то їх можна вирішити терапевтично, навіть спробувати позбутися маленьких камінців. Для нас, для лікарів, як і для пацієнтів, важливо зберегти орган.

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку