​Синдром полікістозних яйників

Синдром полікістозних яйників (СПКЯ) – чи не найзагадковіший діагноз в гінекології. Якщо науковий світ ще й досі з’ясовує причини виникнення та оптимізує можливості лікування цього стану, то у реальному медичному світі серед лікарів є великий відсоток гіпердіагностики цього захворювання.

Основними симптомами, з якими можуть звертатися дівчата та жінки до гінеколога, зазвичай є нерегулярність циклу з великими проміжками затримки, значний ріст грубого волосся в андроген-залежних зонах (над верхньою губою, навколо ареоли, між молочними залозами, на білій лінії живота, стегнах, сідницях, спині), висипання на обличчі, відсутність вагітності.

Для встановлення діагнозу необхідно зібрати як мінімум дві з перелічених ознак:

– хронічна відсутність овуляції (відслідковується лікарем за УЗД впродовж кількох циклів);

– наявність клінічної (ріст грубого волосся) або біохімічної (за результатами лабораторних тестів) гіперандрогенії (підвищення рівня гормонів андрогенів);

– структура яйників при сонографії, що відповідає синдрому полікістозних яйників.

Додатковими, але не обов’язковими лабораторними тестами можуть бути індекс НОМА та тиреотропний гормон, оскільки інсулінорезистентність та гіпотиреоз також можуть супроводжувати СПКЯ.

Хочу також наголосити на тому, що наявність лише структури яйників, визначеної за УЗД, не є критерієм для встановлення діагнозу.

Лікування синдрому полікістозних яйників залежить від мети, яку переслідує конкретна пацієнтка. Якщо на момент звернення до лікаря пацієнтка не планує вагітніти, то першою лінією лікування є комбіновані оральні контрацептиви, які призначає лікар залежно від клінічної ситуації, а також індивідуальних особливостей жінки. Якщо ж пацієнтка планує вагітність, а вона не настає, то лікар проводить стимуляцію фолікулогенезу (росту фолікулів, овуляції) у разі її відсутності, і пацієнтка вагітніє під наглядом лікаря. Спільним і дуже важливим фактором у лікуванні для обох випадків є модифікація способу життя. Пацієнткам із синдромом полікістозних яйників слід обов’язково дотримуватися дієти, узгодженої з лікарем, гармонійного режиму сну та забезпечити фізичну активність.

Щоб «приручити» синдром полікістозних яйників, потрібна наполеглива робота з боку пацієнтки, без якої жодне медикаментозне лікування не дасть очікуваного ефекту.

лікар-гінеколог Олена Ситенок

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000