Синусит

Синусит — запальне захворювання навколоносових придаткових пазух (синусів), Хвороба досить часто виникає саме у дітей. Вона може виникати в результаті ускладнення гострих респіраторних вірусних інфекцій, грипу й інших інфекційних захворювань.

Як виникає синусит і які його види?

Найчастіше при простудних захворюваннях в носі з'являється надмірна кількість слизу. Через закладеність в одному або кількох носових ходах може утворюватися замкнутий простір, в результаті чого підвищується ризик приєднання інфекції та розвитку запального процесу в придаткових пазухах.

До основних провокуючих факторів синуситу належать:

  • вроджені чи набуті викривлення носової перегородки;
  • алергічні риніти.

Синусит классифікуєтся за:

  1. Збудниками хвороби. У дітей захворювання буває вірусним (в цьому випадку симптоми синуситу тривають до 10 днів) або бактеріальним (триває довше, стан може погіршуватися).
  2. Локалізацією, тобто тією носовою пазухою, яка вражена. Найбільш поширеним видом хвороби можна вважати гайморит (запалення верхньощелепного синуса).
  3. Характером протікання. Виділяють гострий і хронічний риносинусит. Головними їх відмінностями є тривалість і вираженість клінічної картини. Так, хронічний синусит триває довше, а його симптоматика в період ремісії розмита.

Симптоми синуситу

До основних проявів цього захворювання належать:

  • значні непрозорі виділення з носа;
  • нічний кашель, що виникає через скупчень слизу в носі;
  • порушення носового дихання (закладеність);
  • відчуття тяжкості й тиску у верхній частині носа (поблизу очей), особливо при нахилі голови.

Якщо ці симптоми турбують короткий час, то педіатр поставить діагноз «гострий синусит». А якщо прояви хвороби зберігаються довше, то, ймовірно, мова йде про хронічний риносинусит.

Яким має бути лікування синуситу? Чи потрібна операція?

Педіатр перш за все повинен визначити характер і вид захворювання, оскільки від цього прямо залежить тактика лікування. Наприклад, вірусний синусит не потребує прийому антибактеріальних препаратів. У цій ситуації педіатр обмежується симптоматичним лікуванням, в тому числі призначає знеболюючі, спреї, місцеві судинозвужуючі препарати. При бактеріальному синуситі показано призначення антибактеріальної терапії.

Лікування синуситу хронічного перебігу направлено на запобігання рецидивам захворювання. Для цього можуть застосовувати не тільки сольові розчини, а й інші медикаменти, включаючи стероїдні спреї.

При відсутності ефекту від консервативної терапії можуть бути рекомендовані й хірургічні методи лікування синуситу. Одним з найбільш прогресивних методів сьогодні вважається ендоскопічна ендоназальна хірургія (FESS). Таке оперативне втручання виключає ушкодження обличчя, а розширення отворів носових пазух здійснюється за допомогою ендоскопа з камерою. Процедура дає можливість усунути інфекцію в синусі та спростити процедуру введення лікарських речовин (розчинів і спреїв), що також підвищить їх ефективність внаслідок прямого впливу.

Вартість послуг
  • Консультація дитячого оториноларинголога690 грн Записатися