ТОП-10 причин виникнення міжхребцевих гриж

Наш хребет складається з 32-х–33-х хребців, 24 з яких утворюють спинномозковий канал. Вони, наче цеглини, укладаються один на одного, з’єднуючись за допомогою суглобових поверхонь, між якими розташовані гнучкі міжхребцеві диски, що діють як амортизатори при ходьбі , бігу та інших навантаженнях, а також зв'язок для створення каналу, який захищає спинний мозок. Через отвори, що є у хребцях, по обидва боки від спинного мозку відходять нервові корінці, які іннервують певні м’язи та внутрішні органи.

Міжхребцеві диски складаються з двох компонентів:

– фіброзного кільця – жорсткого, гнучкого зовнішнього кільця диску;

– пульпозного ядра – м’якого, желеподібного центру диску.

Грижа міжхребцевого диску починає формуватися при постійних надмірних фізичних навантаженнях або раптовій травмі (падіння з висоти на ноги тощо). Саме тоді у міжхребцевому диску виникає значний тиск, що супроводжується подальшим випинанням внутрішнього желеподібного вмісту у навколишній спинномозковий простір. Такий стан створює тиск на сусідні нервові корінці, що, своєю чергою, призводить до виникнення больових відчуттів, оніміння та слабкості у кінцівках.

 

Наводимо найчастіші причини, які викликають ослаблення фіброзного (жорсткого) кільця та підвищують ризик виникнення грижі диску.

– Дегенеративні зміни, пов’язані зі старінням організму, так зване «виродження» диску. Міжхребцеві диски втрачають частину води, що робить їх менш гнучкими та більш схильними до розриву.

– Часте піднімання важких та великогабаритних предметів, неправильне використання груп м’язів (напруження м’язів спини, а не ніг, різке згинання/ вигинання спини дугою або ротація тулуба у процесі піднімання).

– Грижі, що утворилися внаслідок травм (падіння, удари по спині).

– Проблеми з поставою – вроджений сколіоз, звичка сидіти згорбившись, сидячий режим роботи.

– Малорухомий спосіб життя, що призводить до ожиріння, яке, своєю чергою, створює додаткове навантаження на міжхребцеві диски.

– Часте водіння авто: тривале перебування у сидячій позі та вібрація, що виникає при їзді, можуть спричинити тиск на хребет та міжхребцеві диски відповідно.

– Паління цигарок призводить до зменшення подачі кисню до диску, що пришвидшує його старіння (дегенерацію).

 

Публікацію підготовано за матеріалами лікаря-невролога Ольги Маркусь.

Більше інформації про лікаря та запис на прийом:(067)295-4-000; (095)295-4-000.