УЗД молочних залоз чи мамографія?

Основними інструментальними методами обстеження молочних залоз на сьогодні є УЗД та мамографія. Обидва методи є досить інформативними у діагностиці структурних змін в молочній залозі, проте кожен має свою специфіку.

УЗД молочних залоз є більш інформативним при обстеженні молочних залоз у дівчат та жінок віком до 40-ка–45-ти років. У цьому віці в структурі молочної залози здебільшого переважає залозиста тканина, яка є більш придатною для обстеження за допомогою ультразвуку. Натомість, переважання у структурі молочних залоз жирової тканини, що характерне для жінок старшого віку, потребує такого обстеження, як мамографія.

Окрім того, певне значення має також розмір молочних залоз.

Для ультразвуку більш комфортною є робота із залозою меншого розміру, оскільки ультразвукова хвиля має певні обмеження щодо глибини проникнення у тканини. Мамографія таких обмежень не має, а, навпаки, невеликий розмір грудей може бути незручним для її проведення.

Ультразвукове обстеження не має протипоказів для проведення.

Мамографія ж протипоказана під час вагітності та лактації.

Впродовж багатьох років було рекомендовано виконувати УЗД молочних залоз чи мамографію у першій половині менструального циклу, на 5–12 день циклу. На сьогодні ж вимоги не є такими категоричними: діагностика патології молочних залоз можлива як у першій, так і у другій фазі циклу! Залежно від характеру виявленої патології та у разі необхідності лікар-діагност може рекомендувати оптимальний термін для повторного огляду з метою уточнення характеру змін.

Щодо виявленої патології молочної залози:

– ультразвукове обстеження незамінне для діагностики доброякісних утворів у молочній залозі та їх диференціації (кісти, фіброаденоми та інші доброякісні локальні зміни);

– мамографія є більш чутливим методом у діагностиці злоякісних утворень, хоча якісно виконане ультразвукове обстеження також досить інформативне у діагностиці типових варіантів злоякісних пухлин.

Іноді для уточнення характеру патологічного процесу необхідно використовувати обидва методи обстеження молочних залоз!

Хочете обстежити молочні залози та не можете самостійно визначитися, яке обстеження є оптимальним саме для Вас? Запитайте у свого лікаря-мамолога чи гінеколога!

Публікацію створено за матеріалами експерта з ультразвукової діагностики Тетяни Колодяжної.

Записитися до Тетяни Василівни Ви можете за тел.: (067) 295-4-000, (095) 295-4-000.