Вагітність, що планується: чому чоловіки не можуть залишатися осторонь

У житті кожної подружньої пари є спільні моменти, які запам’ятовуються на все життя. Це і перший погляд, що призвів до знайомства, і слова, сказані під час заручин, і день весілля, і перше авто, придбане спільно… А бажання мати дитину – завжди рішення спільне.

Жінка, звичайно, буде на першому місці в довгій дев’ятимісячній подорожі до дитини. Вона є тією колискою, де зародиться вогник життя, що згодом перетвориться в дуже бажане дитя.

Правда, є один нюанс, який часто забувають і про який мало сімейних пар, навіть, замислюються. Щоб спалахнув той маленький вогник майбутнього життя, багато факторів повинні скластися в одне ціле.

На жаль, існує багато перешкод, що можуть завадити жінці завагітніти та виносити дитину. Безпліддя сімейної пари найчастіше є «спільною причиною», чоловічий та жіночій фактор відіграють майже однакову роль. Якщо протягом років не настала вагітність, говорять про безплідний шлюб. Причинами з боку жіночої статі займаються лікарі-гінекологи, ендокринологи, репродуктологи.

У нашій статті ми хочемо приділити увагу чоловічій статі, її ролі в майбутній вагітності, підводних каменях, що можуть трапитися.

 

Чому до клініки чоловік та жінка повинні приходити разом, хоч і до різних лікарів?

Винятково жіночим лікарем є гінеколог, а ексклюзивним чоловічим – андролог, функції якого здебільшого виконують урологи (урологія є не такою вузькою спеціальністю, як андрологія, до уролога, як не дивно, звертаються і жінки, наприклад, з проблемами інфекцій сечовивідних шляхів). Тож у клініці представника чоловічої статі зустріне андролог-уролог.

 

Що чекає на відвідувача?

Розчарую, нічого такого, що може злякати чи є надто особливим – рутинний огляд, який всі чоловіки проходять після 40 років щорічно. І перше, що лікар вам призначить здати, – це аналіз еякуляту (сперми) на його якісні показники – спермограму. З отриманої інформації можна буде зробити висновки, наскільки якісно гонади та яєчка виробляють той субстрат, що несе генетичну інформацію, яку батько подарує своїй дитині.

Важливі чимало показників: рухливість, в’язкість, кислотність, час розрідження (за який час вона стає рідкою).

Не завжди загальне здоров’я людини є гарантованим відображенням статевого, точніше репродуктивного, благополуччя. Здоровий спосіб життя не може бути 100-відсотковою страхівкою від негараздів та несправності у сфері фертильності людини.

 

Причини порушення фертильності людини:

– Спадкові синдроми, що можуть призводити до ізольованого пошкодження репродуктивних органів при зовнішньому благополуччі, наприклад, недостатність гормональної роботи як центральних, розташованих у головному мозку, так і периферичних органів-мішеней, на які ці гормони-гонадотропіни впливають.

– Токсичні впливи на сперматогенез: професійні шкідливі контакти із хімічними речовинами, іонізуюча радіація, впливи ультразвукових та електормагнітні хвиль, положення «сидячи» на роботі... Їх досить багато, про більшість таких негативних моментів людина може ніколи не замислюватися та дізнатися від лікаря після обстеження.

– Шкідливі звички (найпоширеніша причина негативних змін): вживання алкоголю та наркотичних речовин, тютюнопаління. Не завжди вистачить сили, щоб перемогти ці негативні впливи та відстояти можливість стати батьком.

– Вантаж інших захворювань, соматичної патології теж впливає на фертильність, і досить суттєво, яскравий приклад – цукровий діабет.

– Деякі медикаменти, особливо ті, що впливають на центральну нервову систему (антидепресанти, снодійні), можуть викликати зміни гормонального статусу як в чоловіків, так і у жінок.

Тож повернемося до кабінету андролога. Спермограма – необхідне та важливе дообстеження, яке зажадає побачити лікар.

Друге питання, яке ви почуєте, чи були проблеми, з якими ви зверталися до уролога, чи є в анамнезі запальні процеси, зокрема простатити, уретрити, про які так часто розповідає інтернет-реклама, а, найголовніше, чи не було специфічних, захворювань, що передаються статевим шляхом. Чому вони? Бо вони є соціально значимі, актуальні як для чоловіка, так і для жінки, та потребують лікування обох статевих партнерів, членів родини. Не буває чоловічих чи жіночих хвороб, є захворювання, до яких більш схильні жінки чи чоловіки. Важливим фактором у діагностиці цих захворювань є те, що в жінок більшість цих хвороб діагностується легше. Інше, на що треба звернути увагу, – це те, що в 70 відсотків патогенна та непатогенна флора статевих партнерів співпадає, в 30 – вона відрізняється, що пов’язано з особливостями загального та місцевого імунітетів, різними діагностичними можливостями в осіб різної статі, правильною підготовкою перед обстеженням, застосуванням медикаментів перед взяттям матеріалу для дослідження.

 

Перше правило – обстежується сімейна пара. Чоловіки потребують обстеження, як і жінки, в аналогічному об’ємі, можуть «повторювати пункти», які зробила жінка, з невеликою поправкою, навіть якщо у партнерки все гаразд, сама через причини, описані вище. Хронічне носійство деяких інфекцій більш важливе, без сумніву, для жінки, яка дев’ять місяців буде виношувати дитину, та наявність інфекцій може цьому завадити – від спонтанного переривання вагітності до патології плоду. А щоб цього не трапилося, статевий партнер теж має буди здоровим.

Починати треба якомога раніше, не за тиждень чи місяць. Проведення обстеження займає деякий час (коли менший, коли більший), але якщо лікар (андролог, мова йде про чоловіків) призначить лікування, воно може тривати і три місяці, і рік. Чому так складно та довго? Це вже залежить від особливостей чоловічого організму, складності роботи органів репродуктивної системи, зокрема яєчок. Цикл утворення зрілого сперматозоїда від клітини-попередника займає 60 днів, а транспортування та зрілість до стану боєготовності – ще 30 днів. Майже три місяці загалом! Лікарський моніторинг покращення лікування складається з трьох місяців візитів, і, на жаль, не завжди перший раз буває успішним.

 

 

Тому друге правило – що раніше, то краще. Ми, лікарі, просимо подружжя звертатися разом в одну клініку, щоб була взаємодія між лікарями, які спостерігають чи лікують сімейну пару.

 

Третє правило – виберіть одну клініку для своєї сім’ї. Вище ми наголошували, що можуть знадобитися консультації спеціалістів іншого профілю, і дуже добре, якщо всі фахівці є членами однієї злагодженої команди.

Як лікар-андролог, представник чоловічої статі, звертаюся до вас, чоловіки, майбутні батьки: не бійтеся піти до лікаря-андролога разом із дружиною. Це необхідний крок, який є запорукою здоров’я вашої майбутньої дитини, адже від вас залежить її здорове та щасливе майбутнє. Ви ще не знаєте стать дитини, колір очей чи волосся, не чули її дзвіночка-голосочка, але ви її жадаєте і вже любите.

Усе залежить від вас, наскільки ви зважено та відповідально підійдете до запланованої вагітності.

Євгеній Козярін - лікар уролог, андролог, сексопатолог

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку