Вузли щитоподібної залози

Вузли щитоподібної залози – досить часта знахідка під час ультразвукового обстеження щитоподібної залози.

Це узагальнюючий термін, який об’єднує всі виявлені додаткові утворення в залозі.

Головні питання, які виникають при виявлені вузлів в щитоподібній залозі: 

  1.  Виявлений вузол є доброякісними чи злоякісним ?
  2. Чи порушує наявність вузла функцію щитоподібної залози? 

На друге питання  відповідь дати відносно просто. Функція щитоподібної залози оцінюється за допомогою визначення рівня гормонів. Більшість вузлів щитоподібної залози не  змінюють її функцію, тому не впливають на стан здоров’я людини. Функціонально не активні вузли підлягають спостереженн, випадки з порушенням функції залози потребують медикаментозної корекції.

На перше запитання відповідь дати трохи складніше.

На щастя, значна частина вузлів щитоподібної залози є доброякісними і не становлять загрози для життя та здоров’я пацієнта. Але не завжди під час ультразвукового обстеження можна зробити висновок  про доброякісність вузла чи його злоякісність. Практично всі ультразвукові ознаки, які характеризують вузли, з більшою чи меншою часткою ймовірності притамані як доброякісним, так і злоякісним утворам щитоподібної залози.

Тому, якщо лікар за сукупністю ультразвукових характеристик вузла не може бути впевненим в його доброякісності, рекомендується виконання тонкоголкової аспіраційної пункційної біопсії (ТАПБ). Під час цієї маніпуляції,  під контролем ультразвуку, лікар отримує зразок тканини вузла та направляє отриманий матеріал в лабораторію  для  проведення  мікроскопічного аналізу клітин вузла. Подальша тактика  залежить від результату ТАПБ - доброякісні вузли підглягають спостереженню, злоякісні – зазвичай потребують хірургічного лікування.

Публікацію підготовано лікарем ультразвукової діаностики Тетяною Колодяжною.

Вартість послуг
  • Повторна консультація лікаря уролога670 грн Записатися