Зомбозвуки «а-а» і «пі-пі». Як правильно привчати дитину до горщика?

Процес привчання малюка до туалету – довготривалий. Вимагає емоційних напружень як від батьків, так і від їхнього чада. Наш дитячий лікар педіатр Антон Асонов поділився кількома секретами безболісного привчання малюків до дорослого життя.

Коли варто привчати дітей до горщика?

Останніми роками використовується метод орієнтований на дитину, або його ще називають фізіологічний метод. Цей прийом туалетного навчання враховує ступінь зрілості центральної нервової та сечовидільної систем, а також шлунково-кишкового тракту малюка. Якщо простіше, то вже дитина пісяється вдень значно менше та свідомо готова ходити до туалету. Сучасні дитячі лікарі рахують, що така зрілість наступає від 18 до 24 місяців.

Якщо вашій дитині вже до 2-х років, а пісяти в горщик вона боїться, то варто впевнитися у готовності малюка жити без підгузків.

Як переконатися в тому, що дитя готове ходити до туалету?

  1. Малюк не пісяється та тримає підгузок сухим більше 2-х годин.
  2. Розрізняє частини тіла та називає предмети одягу.
  3. Активно демонструє обурення, коли попісяється або забруднить підгузок.
  4. Може сказати або показати, що хоче до туалету.

Якщо малюк вправляється з усіма переліченими пунктами, але горщик не сприймає, батькам варто переконатися у правильності своїх дій, а в важких випадках відвідати лікара педіатра.

Який має бути горщик і що з ним робити?

  • Дитячий туалет варто купувати зі зручною спинкою і фізіологічними вигинами тіла.
  • Теплий горщик – запорука успіху. Сідати на холодний малюк не захоче.
  • Це не іграшка.

Після того, як ви купили горщик, дитина має з ним познайомитися. Оберіть кімнату, де відтепер стоятиме новий предмет. Краще, якщо це буде туалетна кімната. Щодня дотримуйтеся певного ритуалу - малюк разом з татом або мамою заходять до туалетної кімнати, беруть горщик, малюк сідає на нього. Якщо попісяв в горщик, то можна його похвалити. Після, одягаємося, беремо горщик, виливаємо вміст і миємо. Добре, якщо дитина бачитиме увесь процес. Така процедура, згодом, в дитини викликатиме тільки позитивні емоції.

Якщо щось з цього батьки зробили не так або дитина налякана, не потрібно викликати педіатра. Просто бажано забути про горщик на 2-3 тижні, а потім знову повернутися. Прийом педіатра в цьому випадку не потрібен. Треба просто трошки почекати.

Як пришвидшити процес навчання?

Привчити маля до горщика допоможуть однолітки. Діти, які ходять до дитсадка, починають раніше проситися до туалету. Вони бачать приклад інших малюків. Якщо батьки в добрих стосунках з сусідами з дітьми, які вже знають, як пісяти в горщик, можна запросити їх в гості для наочного прикладу.

Щоб дитина не пісялася, привчання дитини до горщика має бути щоденним і системним. Один раз або два рази на тиждень не дадуть хорошого результату.

Якщо є можливість, то розпочинайте навчання влітку/весною. Підгузок залишаємо тільки на нічний сон, а решту часу, за потреби, можна легко перевдягнутися.

Чому дитину не варто «висаджувати» на горщик?

Метод раннього привчання до горщика (на першому році життя) – не ефективний. Він – не фізіологічний і доволі застарілий. Може викликати певні проблеми в дитини. Коли в такому малому віці ми «висаджуємо» дитину, то промовляємо певні слова «пі-пі» або «а-а». Фізіологічно дитина ще не може сама відчувати, що в неї наповнений січовий міхур або кишківник. Відповідно, акт сечовиділення або дефекації в малюка відбувається мимоволі. Таким чином, ми виробляємо в дитини певний умовний рефлекс.

На другому році життя цей умовний рефлекс зникає. Центральна нервова система дозріває, дитина самостійно починає контролювати свій кишківник і сечовий міхур. Зомбозвуки «а-а» і «пі-пі» на неї вже не діють. Дитину потрібно перевчати – процес навчання збільшується вдвічі. А це все викликає як в малечі, так і у всієї сім’ї тільки негативні емоції.

Антон Асонов, платний лікар педіатр

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000