i

Гострий отит

Отит може бути зовнішнім (запалення вушної раковини або зовнішнього слухового проходу) і середнім (запалення середнього вуха).

Зовнішній отит розвивається при попаданні інфекції (стафілококів, стрептококів, грибкової флори та ін.) під час розчісування шкіри, травматизації гострими предметами (наприклад, чищення вуха не призначеними для цього предметами) й інших пошкодженнях.

Середній отит виникає при попаданні інфекції іншими шляхами:

  • при поширенні інфекції та запалення на слизову оболонку слухової труби з носових ходів і пазух під час ГРВІ або інших синуситів;
  • при травматизації барабанної перетинки (чужорідним тілом, при травмах черепа, як баротравма при вибухах, при чищенні вуха гострими предметами і т.д.);
  • при поширенні інфекції з потоком крові (частіше при таких інфекційних захворюваннях як грип, скарлатина, дифтерія та ін.).

Середній отит зустрічається частіше у дітей, ніж у дорослих. Це пов'язано з тим, що в дитячому віці слухова труба коротша і розташована горизонтально - таке анатомічне розташування полегшує шлях поширення для бактерій і вірусів. Крім того, діти частіше хворіють на респіраторні інфекції.

Вартість послуг

  • Консультація оториноларинголога855 грн
  • Повторна консультація лікаря оториноларинголога770 грн

Симптоми гострого середнього отиту

  • біль у вусі (частіше однобічний, пульсуючий, що стріляє, може віддавати в скроню чи зуби);
  • підвищення температури тіла (зазвичай вище 38С);
  • симптоми загальної інтоксикації (слабкість, зниження апетиту, лихоманка);
  • у дітей раннього віку - занепокоєння, поганий сон, відмова від грудей;
  • слизові або гнійні виділення з вуха (при прориві барабанної перетинки);
  • зниження слуху.

Підтвердити діагноз гострого отиту можна за допомогою огляду слухового проходу і барабанної перетинки. Такий метод діагностики називається отоскопія - огляд за допомогою вушних воронок різного діаметру і світлового відбивача.

За показами додатково проводять ендоскопічний огляд носоглотки. На жаль, під час класичної отоскопії лікар не може оцінити стан слизової оболонки слухової труби.

У випадках, коли є підстави вважати, що інфекційний процес поширився з носових пазух - ендоскопічний огляд буде найбільш точно візуалізувати вхідні ворота інфекції.

Як лікують отит?

Найчастіше лікування отиту медикаментозне. В арсеналі лікаря є безліч місцевих і системних препаратів з антибактеріальною, протизапальною, знеболюючою дією.

На стадії одужання додатково можуть бути рекомендовані фізіотерапевтичні методи лікування: УВЧ, дарсонваль, тубус-кварц та інші.

Фізіотерапевтичні процедури не показані на стадії гострого запалення, проте вони сприяють швидкому відновленню після антибіотикотерапії (покращують мікроциркуляцію, профілактують рецидив отиту або перехід в хронічну форму, мають додаткові антисептичні властивості).

У випадках, коли медикаментозне лікування не дає результату або отит протікає з ускладненнями (ураженням лицьового нерва, запаленням соскоподібного відростка, деформацією або випинанням барабанної перетинки через гнійний вміст), необхідний прокол барабанної перетинки - тимпанопункція.

Такий метод лікування отиту дозволяє швидко евакуювати гній і ввести лікарські засоби безпосередньо в порожнину середнього вуха.

Наші лікарі

    Для запису на прийом відправте заявку