Атопічний дерматит

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ: чи потрібно лікувати? Як уникнути загострень?
Одразу відповідь на питання: ТАК! ОБОВ’ЯЗКОВО ПОТРІБНО!


Атопічний дерматит (АД) – це хронічне запальне захворювання шкіри. 
Причиною є складні генетично обумовлені процеси, що призводять до порушення бар’єру шкіри та її зневоднення, дефектів імунної системи, посилення реакцій на алергени та мікроби.


Прояви хвороби з’являються у ранньому дитинстві, можуть зберігатися та у дорослому віці. Часто АД, без раннього і належного лікування, є початком «атопічного маршу» і передує таким атопічним захворюванням, як алергічний ринокон’юктивіт, бронхіальна астма.


Основною ознакою є виражений СВЕРБІЖ ШКІРИ! Наявна запальна висипка на певних ділянках обличчя, тіла,  прояви якої змінюються з віком хворого. У маленьких діток гостра висипка з’являється частіше на обличчі та/або розгинальних поверхнях кінцівок, більше схильна до намокання. У дітей старшого віку та дорослих є тенденція до хронічного перебігу або частого загострення дерматиту, висипка виникає на згинальних поверхнях кінцівок, виражена СУХІСТЬ ШКІРИ!, наявне локальне потовщення шкіри з підкресленим шкірним малюнком (ліхеніфікація), акцентовані лінії під краєм нижніх повік, алергічні синці (потемніння під очами), підкреслений фолікулярний волосяний апарат (кератоз), посилення шкірного малюнку ліній на долонях, підошвах та інше. У хворих є схильність до інфекційних уражень шкіри (бактеріальних, грибкових, вірусних), які пов’язані з порушеннями в імунологічному статусі.


Пусковими факторами розвитку АД є механічні подразники, наприклад, вовна і синтетичні матеріали; хімічні (вода, кислоти, відбілювачі, фарбники, емульгатори, стабілізатори та консерванти у косметичних милах і інших виробах); біологічні (алергени пилку рослин, хутра тварин, особливо котів, кліщів домашнього пилу, мікроби); харчові алергени (коров’яче молоко, курячі яйця, арахіс, соя, горіхи, риба та інш.); тютюновий дим; формальдегіди у меблях; вихлопні гази дизельних двигунів; професіональні шкідливості на робочому місті; підвищене потовиділення; стрес.


Вакцинація не покращує і не погіршує природного перебігу АД. Усі діти з діагнозом АД мають бути вакциновані відповідно до національного календаря щеплень в період, коли немає загострення АД.
Лікування АД призначається лікарем в залежності від ступеня тяжкості хвороби, починаючи із зовнішніх форм протизапальних препаратів при легких формах, і приєднуючи імуносупресивну системну терапію у тяжких випадках. 


Але основна роль у запобіганні загострень та погіршення стану надається самоконтролю і самодисципліні: уникнення контакту з провокуючими факторами, облаштування побуту,  належне харчування, особливий догляд за шкірою.  


Дуже важливим є застосування базисної терапії зволожуючими доглядовими засобами (емолієнтами), які відновлюють бар’єрну функцію шкіри. Їх наносять на шкіру щонайменше 2 рази на добу, 250 грамів на тиждень для дорослих, взимку слід вибирати більш жирні сполуки. Купання повинно відбуватись у звичайному режимі, але з застосуванням спеціальних емульсій чи олій, тривалістю 5 хвилин, температура води 27–30 ° C, з делікатним висиханням і заключним нанесенням емолієнта. Варто уникати використання добавок для ванн, що містять потенційно алергенні білки, наприклад, арахіс або колоїдний овес, а також мила, навіть дитячого, яке пересушує шкіру.


У помешканні потрібно пилососити матраци та килими (краще їх зовсім прибрати), провітрювати ліжко, здійснювати регулярне вологе прибирання. Одяг, особливо той, що безпосередньо торкається шкіри, постільна білизна, рушники повинні бути вироблені з бавовни; бажано уникати контакту з вовною та синтетичними тканинами. При пранні одягу, постільної білизни, рушників треба використовувати засоби спеціально розроблені для догляду за речами малюка. Ретельно змивати мийні засоби. У домі бажано не тримати домашніх тварин, особливо котів, або максимально уникати тісного контакту. Неможна палити поряд з дитиною та дорослим з атопічним дерматитом. Треба уникати контакту зі свіжескошеною травою, у приміщенні краще застосовувати кондиціонер з фільтрами для пилку.


Для профілактики розвитку АД потрібна раціоналізація харчування: годування дитини виключно грудним молоком до 4 місяців; якщо діти з низьким ризиком розвитку АД харчуються не грудним молоком, рекомендоване звичайне коров’яче молоко, а для дітей високого ризику рекомендована гіпоалергенна формула харчування. Рекомендується введення прикорму дітям віком від 4 до 6 міс з низьким і високим ризиком незалежно від атопічної спадковості. Необхідно дотримуватися певного різноманіття обраних продуктів під час введення прикорму між 4-м і 6-м місяцем життя. Якщо виявлена негативна реакція на продукт, то треба дотримуватися елімінаційної дієти.