Денна норма води: скільки ж насправді треба пити?

Значення води для нормального функціонування живого організму важко переоцінити. Особливо гостро стоїть питання норми вживання води влітку. Адже з підвищенням температури повітря, наш організм вимагає більш інтенсивного охолодження. Це відбувається за рахунок потовиділення. На 65% наше тіло складається з води. Якщо запаси води в організмі не поповнюються, відбувається згущення крові, виникає відчуття спраги, а при втраті 10% від маси тіла  води – зневоднення, що проявляється погіршенням загального стану, слабкістю, сухістю в роті, запамороченням, серцебиттям.

 

Втрата ж  20-25% води несе смертельну загрозу організму через погіршення циркуляції крові та порушення роботи органів та систем. Схожа ситуація виникає при станах,  які супроводжуються інтоксикацією, підвищенням температури, діареєю. Дуже чутливі до зневоднення діти та люди похилого віку.

 

Єдиної норми споживання води не існує. На потреби організму в рідині впливають різні фактори: індивідуальні особливості, вага, рівень фізичної активності, температура навколишнього середовища, кліматичні умови, тощо.

 

Орієнтовно за норму прийнято 1л води на 30кг ваги тіла або 1мл на кожну спожиту калорію. В цей об’єм включають всю спожиту рідину, перші страви, фрукти, овочі з великим вмістом води, за виключенням алкоголю, який, навпаки, підсилює спрагу. Після простих підрахунків, води в чистому вигляді маємо споживати 1-1.5літра на день.

 

Головним сигналом та контролером споживання води є відчуття спраги.

 

Існує думка, що надлишок води провокує набряки, але це не так. Аби уникнути набряків треба зменшити споживання солі, гострих страв, не вживати солодкі напої.

 

Ранок  добре починати зі  склянки (150-200мл) води кімнатної температури. Протягом дня воду вживати по 100-150мл .

 

Часто при вживанні сухих продуктів, густих, гострих, калорійних страв виникає потреба пити воду. Але після прийому їжі воду бажано вживати через 1-1,5 години.

 

Випиваючи добову норму води, ви маєте почуватися комфортно - це основний індикатор. Також дуже важливо вживати  свіжу, чисту, природню воду, в яку за бажанням можна додати лимон.

Лікар-терапевт, гастроентеролог Алла Дуб