Харчування дітей після одного року

Вашій дитині – 1 рік! Вона вже ходить, починає розмовляти, соціалізуватися, у неї почали формуватися нові харчові потреби, які суттєво відрізняються від потреб дитини першого року життя і від потреб дітей старшого віку. Як же її тепер годувати?

Харчування дітей віком від 1 до 3 років є перехідним від вигодовування до харчування дорослої людини. До травлення підключаються всі групи травних залоз, зміцнюються всі шари стінок стравоходу, шлунка, кишок, збільшується місткість шлунка від 250 мл у однорічного малюка до 300–500 мл у дитини третього року життя. Травлення їжі завершується через 4 години після її вживання. Формується жувальний апарат: за період від 1 до 2,5 років в дитини прорізуються 12 зубів. З появою зубів дитина починає жувати їжу, хоча ефективним цей процес стає тільки у віці 18–24 місяці.

 

Загальні принципи побудови харчового раціону дітей 13 років

Діти в цьому віці починають споживати продукти і страви, які їдять дорослі. Дуже важливо, щоб дитина продовжувала отримувати спеціальну молочну суміш, призначену для дітей після 1 року, і молочні продукти. Дітям віком 1–1,5 року рекомендовано вживати до 700 мл молочних продуктів, а дітям 1,5–3 років – 500 мл. Повноцінне (добове) меню дитини у цьому віці має включати продукти з 5 груп:

1-ша – м’ясо, риба, яйця;

2-га – молочні продукти (спеціальна молочна суміш, сир, йогурт, кефір, тощо);

3-тя – овочі і фрукти;

4-тя – продукти переробки зернових культур;

5-та – рослинні жири.

Різноманітність харчового раціону забезпечує організм дитини усіма необхідними поживними речовинами, вітамінами та мінералами.

 

Режим годування

Рекомендована кількість годувань – не менше 5 разів на день:

– сніданок;

– полуденок;

– обід;

– підвечірок;

– вечеря.

Тобто 3 основних прийоми їжі (сніданок, обід, вечеря) і 2 додаткових (полуденок і підвечірок). Усі страви мають бути свіжоприготовленими. Обов’язкова складова щоденного раціону малюка – свіжі овочі та фрукти. Страви, які дають дитині до появи корінних зубів, повинні мати гомогенну кашоподібну консистенцію (пюре, суфле, тефтельки, парові котлетки тощо). Свіжі овочі та фрукти дрібно нарізають. З віком каші, запіканки та інші страви більш щільної консистенції поступово витісняють з раціону малюка традиційні для раннього віку пюре та суфле.

Треба заохочувати дитину їсти самостійно, спочатку пальцями, одночасно навчаючи її використовувати ложку і чашку, а потім, поступово, – виделку та ніж. Столові прибори та посуд – спеціальні для дітей.

Порція має бути невелика і приблизно складати ¼ від порції дорослого. Потрібну кількість їжі можна приблизно визначити як 1 столову ложку кожної страви на рік життя дитини. Добова кількість соку не повинна перевищувати 120 мл.

Краще, щоб дитина за добу вживала 2 овочеві страви і 1 круп’яну. Якщо в обід даєте дитині круп’яний суп, то гарнір до другої страви має бути овочевим. Не забувайте про овочеві салати, які можна дати дитині як на сніданок, так і на обід чи вечерю.

Страви з м’яса, риби, яєць, особливо в поєднанні з жиром, треба давати дитині в першій половині дня. З м’яса краще використовувати нежирну яловичину, телятину, курку, індичку чи кролика. Менш корисні – ковбаси, сосиски, сардельки. Тому такі продукти дітям треба давати лише зрідка. Можна використовувати субпродукти (печінка, язик тощо). Рекомендовані нежирні сорти риби: тріска, минтай, хек, судак, горбуша. На вечерю краще давати молочну і рослинну їжу.

Такі продукти, як спеціальна молочна суміш (500–700 мл на добу), вершкове масло, рослинна олія, хліб, цукор, м’ясо, дитина повинна отримувати щодня. Рибу, яйця, сир, сметану можна давати один раз на 2–4 дні.

Джерело жирів – це вершкове масло і рослинні олії. Дітям 1–1,5 року необхідно до 12–15 г вершкового масла і 3–5 г (1 ч. л.) рослинної олії на день, а дітям 1,5–3 років – відповідно до 17 г та 6 г.

Крупи, хліб та хлібобулочні вироби входять у щоденний раціон дитини 1–3 років. Дітям 1–1,5 року необхідно 30–40 г хлібобулочних виробів на день, в 1,5–3 років – 50–100 г на день. Крупи можуть бути різні: вівсяна, гречана, ячна, кукурудзяна, перлова, пшенична, рис, манка (інколи). Каші можна готувати з додаванням овочів і фруктів. Наприклад, вівсяну кашу – з яблуком, родзинками або бананом, рисову – з гарбузом або морквою, гречану – з яблуком.

Малюкові щоденно потрібні овочі та фрукти. Добова кількість свіжих овочів складає у віці 1–1,5 року – до 200–250 г, у віці 1,5–3 роки – до 350 г, свіжих фруктів і ягід у віці 1–1,5 року – до 100 г, у віці 1,5–3 роки – до 130–200 г.

Вони максимально корисні в необробленому вигляді. Доцільно давати їх і у вигляді салатів (дрібно порізаних).

Солодощі треба давати обмежено, у невеликій кількості, але раціон дитини 1–3 років повинен включати цукор. Добова норма цукру становить 35 г для дітей 1–1,5 року та 40 г для дітей 1,5–3 років. Сухофруктів можна давати до 10 г, кондитерських виробів (печиво, вафлі, пастила, мармелад, карамель, варення повидло) – 5–15 г на добу і меду – 1 г на добу (якщо дитина його переносить).

Під час харчування треба дотримуватися певних правил:

– Батьки, а не діти, визначають час споживання їжі.

– Діти не ростуть так швидко, як під час першого року, тому їм потрібно менше їжі.

– Годувати дитину треба невеликими порціями, стимулювати прохання додаткової їжі.

– З віком варто поступово збільшувати раціон та вводити нові продукти.

– Водночас краще уникати надмірного різноманіття їжі, щоб смаки дитини формувалися поступово. Не давати гостру їжу.

– Не треба змушувати дитину їсти продукти, які їй не подобаються. Краще замінити таку їжу подібною (наприклад, овочі замінити фруктами).

– Щоб з’ясувати, чи подобається той чи інший продукт дитині, треба багаторазово (до 10 разів) пропонувати їй певну страву.

– Щоденно, 2–3 рази на добу, давати малюкові молоко (краще спеціальні дитячі молочні суміші для дітей після року) або інші молочні продукти для дітей зі зниженим вмістом жирів.

– Забезпечувати широкий асортимент продуктів з високою харчовою цінністю (овочі, фрукти, м’ясо) замість менш повноцінних у харчовому відношенні (солоні закуски, морозиво, смажені продукти, печиво і солодкі напої).

– Не давати дитині міцний чай і каву.

– Поліпшенню апетиту сприяє рухова активність дитини та перебування на свіжому повітрі. Гуляйте з малюком 1–3 години перед обідом та вечерею!

 

Виховання культури харчування у дитини:

– Дитина має їсти 4–5 разів на день.

– Необхідно обмежувати перекуси під час малорухливих занять або бездіяльності.

– Обмежити солодкі напої та солодощі. Краще замінити їх на молочні продукти, овочі, фрукти.

– Подавати їжу у кількості, що відповідає розмірам та віку дитини.

– Заохочувати пити воду (600–900 мл на добу).

– Дитина повинна сідати за стіл у спокійному стані, невтомленою, бути охайною, споживати їжу з іншими членами сім’ї.

І у вас, і у ваших дітей це вийде!

Ольга Таринська, лікар-педіатр вищої категорії, к.м.н.,

доцент кафедри педіатрії післядипломної освіти

НМУ імені О. О. Богомольця

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку