Сезонна профілактика ГРВІ та грипу у дітей

Лікарі попереджають, що зима – сезон підвищеної захворюваності на ГРВІ. Як не захворіти самому та вберегти дітей?

Для того, аби зрозуміти, що потрібно робити батькам, щоб захистити здоров’я малечі, необхідно згадати, яким чином відбувається зараження респіраторними вірусними інфекціями. Педіатри кажуть, що джерелом інфекції є хвора людина, яка не залишилася вдома, а, відвідуючи громадські місця та активно чхаючи, кашляючи, торкаючись поручнів у транспорті, ручок дверей і т. д., сприяє поширенню вірусу. Тож, що частіше ми відвідуємо разом з дітьми громадські місця, то більша вірогідність зустрітися з хворою людиною та захворіти на ГРВІ. Зрозуміло, що в умовах сучасного міста не ходити до торгівельних центрів, театрів, кіно та магазинів без дитини майже нереально, тим паче дошкільнята відвідують дитячий садок, а школярі ходять до школи.

Що ж робити? В цій ситуації на допомогу приходять доволі банальні речі, про які більшість з нас знає з дитинства, але іноді ми забуваємо про них. Лікарі педіатри радять:

– більше часу проводити з дитиною на вулиці, а у торгових центрах та у транспорті намагатися уникати контакту з хворими людьми. Любий лікар знає, що носіння маски здоровій людині (дитині) ніяким чином не допоможе захиститися від зараження, оскільки розмір вірусів дозволяє їм спокійно долати цей бар’єр.

– регулярно провітрювати приміщення, тому що вірусні частинки протягом багатьох годин зберігають свою активність у сухому, теплому та нерухомому повітрі і практично миттєво гинуть у повітрі чистому, прохолодному, вологому та рухомому. Педіатри кажуть, що висока концентрація вірусу в повітрі створюється саме у закритих приміщеннях. Тому діти частіше хворіють на ГРВІ через погану погоду, оскільки більше часу проводять у грі з однолітками вдома. Доречно буде дізнатися, як часто прибирають у дитячому садочку або школі, чи протирають там, використовуючи дезінфікувальні засоби, іграшки, парти, столи, ручки дверей. Лікарі пропонують поцікавитись, яка вологість повітря у кімнаті, де більшу частину дня проводить Ваша дитина. Можливо, доцільно буде розглянути варіант з купівлею зволожувача повітря.

– необхідно обмежити додаткове споживання їжі в проміжках між годуванням: пам'ятайте про те, що слина має виражену противірусну активність. Лікарі педіатри нагадують, що постійна їжа – це зниження активності слини, що суттєво зменшує активність місцевого імунітету.

– концентрацію вірусу можна зменшити не тільки у вдихуваному повітрі, але і безпосередньо в дихальних шляхах. Педіатрія пропонує один з найбезпечніших, ефективних і недорогих способів профілактики ГРВІ – регулярне зволоження слизової оболонки носа добре знайомими сольовими розчинами.

– Розкажіть дітям про важливість регулярного миття рук після прогулянок, активної гри удома, перед вживанням їжі та після цього. Варто навчити малечу, яка відвідує дитячий садок, користуватися милом.

– Вакцинація – надійний метод профілактики сезонного грипу, але вона не захищає від інших вірусів. Педіатри запевняють, що сучасні протигрипозні вакцини в більшості випадків прекрасно переносяться і мають високу профілактичну ефективність. Проте проводити вакцинацію необхідно завчасно – до моменту початку епідемії і бажано робити це в педіатричному закладі.

Звертаємо Вашу увагу на те, що сучасні доказові клінічні настанови педіатрії не рекомендують використовувати противірусні препарати з метою лікування та профілактики ГРВІ (крім «Озельтамівіру» та «Занамівіру» за показаннями). Також МОЗ України дає такі роз’яснення щодо застосування різноманітних препаратів для лікування застудних захворювань:

– Імуномодулятори – не рекомендовані. Можуть бути шкідливі.

– Інтерферони – не рекомендовані. Ефективність дорівнює плацебо, а отже, це марно витрачені гроші.

– Антигістамінні препарати – не рекомендовані. Ефективність під час лікування ГРВІ не доведена. Сиропи від кашлю – не рекомендовані. Можуть бути шкідливі для дітей до 4 років.

– Комбіновані ліки від застуди – заборонені для дітей молодшого віку. Полегшують симптоми у дорослих.

Отже, препаратів, які на 100% зможуть захистити дитину від ГРВІ, сьогодні не існує. Головним чинником у профілактиці застудних захворювань є стан імунітету, а він більшою мірою визначається способом життя.

Будьте здорові.

Антон Асонов, лікар-педіатр

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку